How To Be Happy

Titul v originále: How To Be Happy

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 3

David Lewis (Velká Británie)

NÁVOD NA ŠTĚSTÍ (HOW TO BE HAPPY)

z angličtiny přeložil Zdeněk Bartoš

2 m, 3 ž

Jak praví slogan k londýnské premiéře: Všichni chceme být šťastní. Všichni víme, jaké to je. Jak co když nám ten pocit neustále proklouzává mezi prsty?

Svěží, dobře napsaná konverzační hra se odehrává v současném velkoměstě, ve světě rozvrácených rodin, hypotéčních dluhů a neustále honbě za mládím. Čtyřicátník Paul, druhdy autor úspěšné knihy o štěstí a tudíž „guru štěstí“, se potýká s nedostatkem peněz a jeho věčná kritika kapitalismu už jeho druhou manželku Katy vůbec nebaví. Paul má navíc konflikty se svou bývalou ženou Emmou. Ta bydlí hned vedle, v mnohem větším domě, provdaná za „guru reklamy“ Grahama. Ani Emma není spokojená: dítě v pozdním věku jí nedopřává trochu odpočinku, vztah s Grahamem vázne na nedostatku komunikace. Oběma bývalým manželům navíc působí starosti osmnáctiletá Daisy – nesmířila se ani s jednou novou rodinou a na konci se ukazuje, že vinu za rozvod rodičů přičítá sobě.

Lewis elegantně pracuje s nejrůznějšími motivy, které spojujeme s pocitem štěstí ve svém každodenním životě, a okamžitě je relativizuje anebo obrací naruby. Paul je na dně, protože mu diagnostikují rakovinu. Později se ukáže, že to byl omyl – Katy z toho sice má radost, ale zároveň se jí nepříjemně otřásl svět, v němž byla připravena hrát milující a pečující manželku...

Koncepty štěstí jednotlivých postav na sebe jako by neustále narážely, dostředivým prvkem je dávno rozbité manželství lidí, kteří si zdaleka neřekli všechno.

Autor používá pozoruhodnou metodu, čímž se úspěšně vyhýbá banalitě a dává replikám ještě další hloubku: příběhy se odehrávají ve dvou obývacích pokojích, které jsou ve skutečnosti prostorem jedním, prostupným. Dialogy tak plynou paralelně vedle sebe, aniž by se ale narušovaly nebo na sebe bezprostředně reagovaly. Metoda vyžaduje rychlé střihy, ale zároveň hru dynamizuje a na mnoha místech přidává komický akcent.

Hra měla premiéru 5. října 2011 v autorově režii v divadle Orange Tree v Londýně. Česká premiéra - Západočeské divadlo Cheb, leden 2014.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz