Humble Boy / Mladý Pokorný

Titul v originále: Humble Boy

Žánr: hra
Překladatel: Jan Hančil
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 3

Charlotte Jones

HUMBLE BOY (Mladý Humble, nebo též Mladý Pokorný)

3 m, 3 ž

Astrofyzik Felix Humble, již tloustnoucí pětatřicetiletý věčný mladík, se vrací z university na venkov na pohřeb svého otce, biologa Jamese. Jeho náročná matka se nakvap zbavuje všech věcí, které s otcem nějak souvisely, v první řadě nechá vystěhovat ze zahrady jeho milovaná včelstva. Mladý Humble si s matkou nerozumí a na pohřbu dokonce udělá velký trapas a odejde. Brzy zjišťujeme, že matka otce před jeho smrtí klamala celá leta s Georgem, majitelem taxislužby, šedesátiletým podnikatelem a člověkem poněkud jednoduché ražby. Felix měl před svým odchodem na universitu vážnou známost s Rosie, Georgeovou dcerou, která otěhotněla. Mezi Georgem a Felixem panuje vzájemná antipatie, Felix je v Georgeově přítomnosti nezvykle vtipný a drzý, George by patrně vše řešil nejraději ručně, kdyby ovšem mohl. Nemůže, chce totiž Felixovu matku Floru požádat o ruku. Ta ale nakonce nesouhlasí, George si myslí, že je to Felixovo dílo a chce si to s ním konečně vyřídit jako chlap s chlapem. Zasahuje včela, která se náhodou vrací do svého úlu a George vyžene ze zahrady.

Tato černá komedie je travestií hamletovského tématu, má skvěle napsané situace, svižný dialog a vědomě balancuje na hranici dobrého vkusu. Je provokativní a zábavná, zároveň v sobě obsahuje témata věčná a závažná. Hra je od 9. srpna 2001 na repertoáru scény Cottesloe Národního divadla v Londýně. Režie John Caird (režisér výjimečné inscenace Hamleta, 2000). V hlavních roli Simon Russell Beale (představitel Hamleta v Cairdově inscenaci) jako Felix a Diana Rigg jako jeho matka Flora Humble.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz