Hymna

Titul v originále: Hymna

Žánr: komedie
Jazyk: čeština
Postavy: muži 6 ženy 3

Ladislav Smoljak

HYMNA

6 m, 3 ž

Odehrává se na Starém Městě pražském někdy před rokem 1834, kdy měla premiéru hra Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka.

Autor se v této hře inspiroval hrou Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka, jejíž jedno hudební číslo se později stalo českou národní a státní hymnou. U Tyla má ale písnička "Kde domov můj?" zcela okrajový význam, s dějem jeho lokální frašky vůbec nesouvisí. V Smoljakově Hymně se tato píseň stává ústředním motivem hry jako předmět tahanic mezi českým ševcem, německým krejčím a židovským skladatelem. V přednášce s hudebními ukázkami, která vlastní hru předchází, se divák seznámí s podivnou historií všech písní, které Češi museli za celých 160 let po premiéře Fidlovačky poslouchat vstoje a s obnaženou hlavou.

Smoljakovu Hymnu považuji - ve svém žánru - za hru i inscenaci desetiletí. Neznám v českém jevištním humoru a satiře devadesátých let nic, co bych s ní mohl srovnávat. (Vladimír Just v Literárních novinách 27.12.2000).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz