Hypnoskop

Titul v originále: Hypnoskop

Žánr: hra
Jazyk: čeština
Postavy: muži 8 ženy 7

Ladislav Stýblo

HYPNOSKOP

8 m, 7 ž, 3 hudebníci a další (herci, důstojnický sbor, girls a recitační sbory)

Kolektivní halucinace o sedmi scénách nepostrádajících nejasného smyslu podle stejnojmenné povídkové knížky Věry Chase.

Soubor pěti volně provázaných „divadelních povídek" vzniklých na motivy knihy jedné z nejpozoruhodnějších českých autorek devadesátých let dvacátého století - Věry Chase. Netradiční hudební divadlo se surrealistickými prvky pootevírá dveře do jiných světů s vlastními zákonitostmi, logikou i jazykem - do světů, které vyrůstají z lidské fantazie (včetně erotické) a v nichž to, co bývá nazýváno realitou nemá valný význam. Věra Chase ve svých knihách nalezla současný umělecký výraz pro jeden z kořenů divadla a umění: pro barvité a živé zobrazení citů, radostí a smutků současného člověka.

Postavy hry jsou groteskní a situace kolem nich většinou tragikomické, přesto je však jejich hlavním rysem osamělost a jejich nejčastějším doprovodem nejrůznější stíny a bizarní prožitky vyvolané tlaky současné civilizace. „Antirealistický" divadelní text přitom nezobrazuje dramatické postavy či situace, je divadlem výsostně básnickým a důležité místo v něm zaujímá hudba, zpěv a sborová recitace (případně voiceband). Hra vychází většinou z ženského, nikoli ovšem ryze feministického, pohledu. Hra umožňuje vytvořit plnokrevné poetické divadlo mnoha vrstev a významů, s patřičnými dávkami ironie, grotesknosti a tragiky. Povídky Věry Chase dosud divadelně zpracovány nebyly.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz