I am Your Masseure

Titul v originále: I am Your Masseure

Žánr: aktovka, komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

I AM YOUR MASSEURE: 5 SHORT PLAYS (Jsem tvůj masér/masérka: 5 skečů)

pět komediálních příběhů

Text má podtitul „pět krátkých odboček“ a tvoří jej tedy pět krátkých skečů, autor pátrá v mezilidských vztazích, se speciálním, až obsedantním zaujetím oblastí sexu, a přidáním únosné míry esoteriky, která umocňuje komický účinek. Hraje si s proměnlivým rozdělením rolí, s nimiž máme tendenci se sžívat, ale které nám brání v poznání sebe sama i možnosti plně porozumět tomu druhému.

V první skeči se manželka u snídaně objeví ve staromódním čepci, protože se takto rozhodla začít dávat najevo, kdy není ochotná k sexu. Když to ale u manžela vyvolá přesně opačný účinek, rozhodne se čepec pro neúspěch odložit, což její signály ještě výrazně znepřehlední. V jiné části spolu na pohřbu debatují jeho dva jediní účastníci. Dosud se neznali, ale zjišťují, že jejich příběhy do sebe perfektně zapadají. Jedná se snad o bytost z jiného světa? V části, podle které se celý text jmenuje, skončí původní klient v roli maséra, protože takto teprve dokáže svůj život vidět jinak. A co se týká skeče nazvané Japonské porno, v té se role jednotlivých účastníků předefinují dokonce dvakrát.

Shanley je mistr dialogu i dramatické situace, která je neuchopitelná a přibližná přesně do té míry, aby provokovala, ale nezačala svou nesrozumitelností nudit. Dokáže přicházet s neobvyklými zvraty a má smysl pro humor. Díky všem těmto vlastnostem je text zajímavý jak pro diváky, tak pro samotné inscenátory.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz