I, Joan

Titul v originále: I, Joan

Autor: Charlie Josephine
Žánr: hra, drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 7 ženy 4

I, JOAN (Já, Joan)

Události Stoleté války nahlížené zcela novým pohledem. Hra zpracovává příběh Johanky z Arku, která se tentokrát představuje jako nebinární postava, která bojuje nejen s Angličany, ale i sama se sebou a ze všeho nejvíc s předsudky a neduhy (nejen) moderní společnosti.

 Během Stoleté války se Joan dostává na dvůr budoucího krále Francie Karla VII., který prozatím ve válce s Angličany na francouzské půdě značně ztrácí. Joan tak ke králi přichází jako někdo, jemuž bylo samotným Bohem uloženo, aby pomohl zachránit obyvatele Francie a pomoci Karlovi získat královskou korunu. Tak, jako je známo z učebnic dějepisu, dostává se Joan do královy přízně a po překonání nedůvěry u jeho dvora se ji/mu daří osvobozovat francouzská města i s jejich obyvatelstvem. Joan se tak stává symbolem svobody a naděje. Po významných vítězstvích a získání královské koruny se ale Joan a její/jeho touha po osvobození celé Francie stávají pro mnohé překážkou. A překážkou, se kterou bojuje i Joan, je její/jeho vlastní tělo – všichni díky němu před sebou vidí totiž pouhou ženu. Ženu, jejíž svět byl v tehdejší době velmi jasně určen společenskými pravidly.

Text, který nabízí pohled nejen na historickou událost a postavu, ale zároveň, a především, i současnou problematiku queer komunity, oživuje v jejich textu anglický nebinární spisovatel a dramatik Charlie Josephine (Bitch Boxer). Hru napsal pro divadlo The Globe, kde v roce 2022 proběhlo její první uvedení. Zároveň se stala jedinou hrou nenapsanou Shakespearem, kterou divadlo v dané sezoně uvedlo.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz