I Love You Because

Titul v originále: I Love You Because

Autor: Salzman Joshua, Cunningham Ryan
Žánr: muzikál
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

Joshua Salzman, Ryan Cunningham (USA)

MILUJU TĚ, PROTOŽE / MILUJU TĚ PROSTĚ PROTO (I LOVE YOU BECAUSE)

muzikálová lovestory dnešních dnů

3 m, 3 ž

I Love You Because (Miluju tě, protože / Miluju tě prostě proto) je současné převyprávění Pýchy a předsudku s obrácením pohlaví hrdinů.

Austin Bennet, mladý autor pohlednicových přání, má celý život dokonale naplánovaný. Na začátku muzikálu má svou trvalou známost, přítelkyni Catherine (Another Saturday Night in New York / Další sobotní noc v New Yorku). Když přijde domů, najde Catherine v posteli s jiným mužem. Zničený Austin vyrazí do baru, kde se ho snaží povzbudit jeho bratr Jeff, věčný starý mládenec, který mu poradí, že jediná cesta, jak získat ženu zpět, je chovat se k ní naprosto netečně (Oh, What A Difference / Ach, jaký je to rozdíl).

Mezitím si Marcy, přelétavá fotografka, stěžuje své nejlepší kamarádce Dianě, jak je těžké najít dokonalého muže. Matematička Diana jí poradí, že největší šance, jak najít dokonalého muže, je najít někoho naprosto nevhodného, což dokáže sérií výpočtů (The Actuary Song / Matematická píseň).

Jeff naplánuje rande pro sebe a Austina, kde se poprvé setkávají Austin a Marcy. Protože Austin chce být netečný ke Catherine, pokouší se získat Marcy. Snaží se vyprávět Marcy o své citlivé povaze, místo toho začne mluvit o své bývalé přítelkyni (But I Don't Want to Talk About Her / Ale já o ní nechci mluvit). Jeff se Dianě dvoří podstatně úspěšněji až do chvíle, kdy se v ložnici zraní a musí do nemocnice. Marcy je přesvědčená, že Austin by byl skvělý muž a několik týdnů ho sleduje. Nakonec ho dopadne v kavárně u nemocnice, kde Austin sedí a píše. Marcy zjistí, že Austin se pokouší Catherine získat zpět tím, že jí píše dokonalou báseň. Marcy se snaží varovat Austina před sepisováním klišovitých básniček jako na pohlednice. Ukáže mu, že absence romantiky v jeho nalinkovaném životě dokazuje způsob, jakým pije kávu (Coffee / Káva). Austin zavolá Catherine, a když ta odpoví přesně tak, jak předvídala Marcy, Austin souhlasí, aby mu Marcy pomohla. Marcy se mu pokouší vysvětlit rozdíl mezi klišovitou pohlednicovou básní a upřímnou romantickou poezií v písni The Perfect Romance (Dokonalá romance). Austin to začíná chápat, ale Marcy mu nařídí, aby žádnou báseň neposílal celých šest měsíců. Jeff ji nicméně omylem pošle dříve. Marcy Catherininu odpověď na pohlednici zachytí. Vezme Austina na večeři, aby mu její obsah opatrně sdělila. Austin se lehce opije a nakonec pochopí všechno, co mu Marcy vykládala, a řekne upřímně, co si myslí: vybuchne na číšníka, který se snaží Marcy při placení okrást. Austin se cítí osvobozen a Marcy má pocit, že se jí někdo skutečně zastal. Oba mají pocit něčeho nového a sdělí si to v písni Because of You (Díky tobě). Když se píseň chýlí k závěrečnému polibku, Marcy řekne Austinovi o Catherinině pohledu. Zničený Austin dává vinu Marcy, která na něj na oplátku křičí, že neúspěch zavinil jeho předem nalinkovaný a naplánovaný život. Hádka končí tím, že se spolu vyspí. Mezitím si Jeff a Diana vyříkají svůj vztah v písni We're Just Friends (Jsme jen přátelé). Austin poté, co se vyspí s Marcy, běží za Jeffem s tím, že se do Marcy nejspíš zamiloval. Jeff ho varuje, že ho začínají ovládat city, které by měl držet na uzdě. Austin řeší, co by měl udělat, v písni Maybe We Just Made Love (Možná jsme se spolu jenom vyspali). Nakonec odbíhá, aby se Marcy vyznal ze svých citů, ona to ovšem tak necítí a řekne mu to v Just Not Now (Teď zrovna ne). Austin se vrátí domů, kde najde Catherine, která tam na něj čeká.

Marcy chodí po newyorských ulicích a přemýšlí o tom, co udělala. Objeví se sbor a přesvědčí ji, že jí samotné je mnohem lépe (Alone / Samotná). Diana už má dost na sexu založeného vztahu s Jeffem a žádá ho o věrnost a o normální vztah. Jeff ji varuje, že to skončí jenom zlomeným srdcem (That's What's Gonna Happen / Přesně to se stane). Marcy se rozhodne opětovat Austinovy city, i když pro ni není ideální. Sdělí mu to v písni Even Though (Navzdory). Austin se vrátil k Catherine a Marcina někdejší reakce ho zranila natolik, že ji po jejím netaktním pokusu o omluvu posílá pryč. Austin, Marcy, Diana a Jeff se vyrovnávají se svými zlomenými srdci v písni But I Do (Ale já ano). Marcy a Diana jdou do baru, kde s nimi lká i barman a servírka v písni What Do We Do It For? (Proč to jen děláme?) Austin se vrátí domů a najde Dianu a Jeffa, kteří se dávají dohromady. Přesvědčí ho, že Marcy je přesně jeho žena v písni Marcy's Yours (Marcy je tvá). Než se k ní vrátí, rozloučí se Austin se svým starým životem v písni Goodbye (Sbohem). Austin běží hledat Marcy, aby jí řekl, že ona je pro něj naprosto nevhodná, on je nevhodný pro ni, ale že ji miluje právě pro ty rozdíly. Austin a Marcy vedou sbor v závěreční písni I Love You Because (Miluju tě prostě proto).

V agentuře je k dispozici libreto a CD nahrávka s písněmi.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz