I sista minuten

Titul v originále:

Autor: Carin Mannheimer
Žánr: komedie
Jazyk: švédština
Postavy: muži 2 ženy 5

Carin Mannheimer(ová) (Švédsko)

I SISTA MINUTEN (NA POSLEDNÍ CHVÍLI)

2 m, 5 ž

komedie pro starší dámy

„To jediný, co si přeju, je důstojně zestárnout. Teda, pokud to jde. A pamatovat si nějaký jména nebo obličeje. A pořád se neopakovat. A nesmrdět. Chci se stát kulturní památkou. Vzácnou vykopávkou.“


Komedie o třech osmdesátiletých ženách, které chtějí žít život naplno, dokud to ještě jde. Marianne, bývalá novinářka, která vládla nejostřejším perem v kulturní redakci významných novin a byla ozdobou všech velkých večírku, kde se kouřil hašiš a tančilo na stole, se už nyní nemůže spoléhat na svoji paměť. Její dcery na ni nemají příliš času a pomocnice v domácnosti si v důchodu splnila sen a odstěhovala se za teplem do Španělska. A navíc, další člen bridgeového týmu odešel v pánu. Je třeba najít čtvrtého do party a pokračovat v tradicích pondělních večeří při partičce bridge. Mariannina kamarádka Annalouise přivede s sebou jedno pondělí svého bratrance, Pera, čerstvého vdovce a doufá, že si budou s Marianne rozumět. Per však neumí hrát bridge a Marianna o žádného muže po svém boku nestojí, neboť nikdo se nemůže vyrovnat jejímu zesnulému manželovi Erikovi-chirurgovi. Per je pouze penzionovaný ORL lékař. Přehraje jej tudíž své druhé kamarádce Solveig, bývalé rivalce a milence svého manžela, která se nikdy nestihla vdát. Celá situace se zkomplikuje, když do Mariannina bytu přijde zaměstnanec pečovatelské služby Staffan, aby vyměnil rozbité světlo v hale. On a Marianne se sblíží a navzájem si pomáhají. Marianne se stane Staffanovou stylistkou a dodá mu síly k přiznání své sexuální orientace. Staffan hraje s dámami bridge a opraví vše, co je zapotřebí. Během celé hry ženy vtipně komentují své životy a na poslední chvíli ještě stihnou prohloubit své kamarádství, zamilovat se a Annalouise opustit své nefunkční manželství.

Komedie o třech starších dámách oblíbené švédské autorky je bystrou sondou do života starších lidí. Zahřeje svým lidským humorem a donutí nás k zamyšlení. Pod vtipnou hladinou totiž dřímá temnější dno. Jak se žije člověku se zklamáním? Jak odpouštět staré křivdy? Jak udržet přátelství a jak získávat nové, když člověku protéká čas mezi prsty? Jak důstojně zestárnout?

Kritikou i publikem oceněná hra měla premiéru 12.9.2011 v Městském divadle v Göteborgu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz