Ich Liebe Dieses Land

Titul v originále: Ich Liebe Dieses Land

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 9 ženy 3

Peter Turrini

ICH LIEBE DIESES LAND (Miluji tuhle zemi)

9 m, 3 ž, kompars (možnost dvojrolí)

V cele pro zadržené cizince sedí spoutaný Afričan (Beni), z něhož nikdo nedostane jiná slova, než „miluji tuhle zemi". Ta slova ho kdysi naučil německý námořník, když Beni uprchl z nigerijského vězení a musel prchnout i ze své země. S těmi slovy ho prý v Německu čeká ráj. Jenomže tady nikoho nezajímá, co je Beni zač. Zjišťují, zda v konečníku nepašuje drogy, neuvědomí si, že se pak nemůže se spoutanýma rukama sám obléknout, nestarají se, jestli jim rozumí, nebo ne. Nesnaží porozumět jeho panické hrůze z doteku cizího člověka, každý jen plní úřední postup a při své práci reptá na život v Německu. Libuje si jen poněkud dementní polská uklízečka a sděluje Benimu, kde je nejlevnější Mister Proper, učí ho důležitá německá a polská slovíčka, informuje ho, jak získat azyl a stydlivě mu po prohlídce pomůže natáhnout kalhoty. A když už se tak sblížili, dá mu svou adresu. Beni jí sice vůbec nerozumí, ale získá k ní důvěru. V rámci Love Parade, která se právě v Berlíně koná a tvoří metaforický rámec celé hry, přijde do cely zkontrolovat černého podivína také policejní prezident s chotí, v příslušném kostýmu i náladě. Vyprovokují Beniho ke rvačce a umožní mu uprchnout z cely. Beni najde adresu polské ženy. Zatímco ona ho seznamuje se svou polskou minulostí, on jí anglicky sdělí svou nigerijskou minulost. Ačkoliv žádný z nich nerozumí, co ten druhý povídá, najdou oba navzdory naprosto odlišné kultuře svých zemí vzájemné lidské porozumění. Trvá však jen tak dlouho, než pro Beniho přijde policie. Beni se svou jedinou nadějeplnou větou skončí v německém vězení.

Navzdory humorně laděným situacím v absurdně tragickém příběhu hlavní postavy je to groteska na téma „rajský život v Německu". Hra se zabývá všeobecnou problematikou přistěhovalců, avšak vzhledem k ryze německým reáliím, a to i pokud jde o celkové zobrazení situace, působí hra jako pohled na problém pouze německý.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz