Ich war nie da

Titul v originále: Ich war nie da

Autor: Lukas Linder
Žánr: tragikomedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 6 ženy 3

Lukas Linder (Švýcarsko)

NIKDY JSEM NEBYLA (ICH WAR NIE DA)

překlad Zuzana Holá

6 m, 3 ž

Další Linderova hra o životních outsiderech, tentokrát s ženou v hlavní roli.

Největší přání Fandry Fatale je, „aby někdo přišel, potřásl mi rukou a řekl – Podívejte, Vy to teda děláte skvěle!“ Nicméně toto skromné přání zůstává nevyslyšeno. Fandra má totiž příliš velké a otevřené srdce na to, aby si svůj život jaksepatří a v pohodě užívala. Vlastně si život užívají jen ti druzí, na její úkor. Spolubydlící Flegel doporučuje Fandře, ať přestane být okamžitě v depresích kvůli příteli Madsovi, který se s ní rozešel. Matka jí zase zklamaně vyčítá, že neumí ze svým životem zacházet. I její výlet za poznáním do světa divadla končí fiaskem – zprvu je líbána, pak ale bita, jak to je ve scénáři režiséra Jorga Brontosaura – vše má být jako v reálném životě.

Není proto divu, že si Fandra začne časem připadat jako balón, jenž se v ní neustále roztahuje, vzbouzí v ní humorné pocity a Fandře hrozí, že vzlétne. Onen „balón“ zapříčinil debilní tatínek, upoutaný na invalidní vozík a dýchací přístroj. Zbývá Fandře pouze sebevražda skokem z okna? Ale jak, když se člověk neustále vznáší... Řešením se zdá být návštěva u uznávaného Doktora Doktora – experta na humorné pocity, který doporučí Fandře jako jediné řešení betonové boty...

Autor napsal opět groteskně komický a zároveň dojemně melancholický příběh, v jehož centru stojí postava Fandry – člověk, který jde ke dnu, zatímco ostatní stoupají vzhůru a rostou na jeho účet.

Hra bude měla premiéru v sezóně 2012/13 ve vídeňském Schauspielhausu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz