Idomeneus

Titul v originále: Idomeneus

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 5 ženy 5

min 10 – 14 herců

Hra oživuje funkci antického chóru i témata antického dramatu a mytologie obecně. Hrdina Idomeneus se vrací se svojí flotilou z trojské války, ale nedaleko od Kréty se potopí na osmdesát jeho lodí. Rozhořčeně prokleje síly moře a aby přežil, slíbí obětovat první bytost, která mu v Krétě zkříží cestu. Osud je však nevyzpytatelný: hrdina ještě netuší, že půjde o jeho syna Idamanta.

Ještě v Mozartově opeře Idomeneo může Idamantes o svůj život bojovat, aby zmírnil následky věštby. Na půdorysu téhož slibu oběti však Schimmelpfennig novátorsky rozehrává různé variace v tradování postavy Idomenea, od krvavého dramatu až po zdánlivě mírumilovný konec. Ve střídajících se výstupech chóru vyprávějí muži i ženy o návratu krále, o iluzi koupeného štěstí a o nevyhnutelnosti tragického osudu. S lehkostí a grácií se před námi rozprostírá mýtus, jenž má více možných vyústění. Autor se snaží z mnoha hledisek reflektovat pokušení okamžiku, který zčistajasna vše změní – nezbývá než doufat, že se vše obrátí v dobré, že bůh z Mozartovy opery odpustí. Schimmelpfennig s citem vykresluje neúprosné zákony bohů a všechna pro a proti spojená s rozhodováním – i v obecně lidské rovině.

Hra vznikla na zakázku mnichovského Bayerische Staatsschauspiel k znovuotevření divadla Cuvilliéstheater, kde také byla v červnu 2008 v režii D. Dorna uvedena. U nás ji uvedlo ND Brno v Redutě v říjnu 2020.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz