Illegale Helfer

Titul v originále:

Autor: Maxi Obexer
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 4 ženy 3

Maxi Obexer(ová) (Německo)

ILLEGALE HELFER (ILEGÁLNÍ POMOCNÍCI)

7 m, 4 ž (variabilní obsazení, možnost zdvojení)

Tolik diskutovaná „pevnost Evropa“ si žádá své oběti. Jde nejen o lidi, kteří se utopí ve Středozemním moři, o utečence, kteří putují z místa na místo a musí žít často ve strachu před svým odhalením. Jde totiž i o lidi, kteří žijí uvnitř této pevnosti, nechtějí tyto poměry akceptovat a stahují se tak sami se svými pomocníky do ilegality. O jaké se jedná lidi? Proč si tolik stojí za svým přesvědčením? Jsou to moderní samaritáni, nebo jenom chtějí být důležití, chtějí být vidět a mají pomahačský syndrom? Je to, co dělají, samozřejmost, nebo je to něco mimořádného? A mohou tím vůbec něco dokázat? Co si vlastně říkají o nás, kteří jenom přihlížíme a maximálně podepíšeme nějakou tu petici?

Autorka v tomto textu kondenzovala reálné hlasy do hutného literárního útvaru, aniž by zůstala jen u dokumentární reflexe. Její hra otevírá nové perspektivy na aktuální tématiku a neustále nám staví před oči znepokojivou otázku, jak se chováme my sami.

Autorka studovala literární vědu a filozofii ve Vídni a Berlíně a dala o sobě vědět především svými politickými a rozhlasovými hrami a eseji. Její nejhranější hrou je Loď duchů (Das Geisterschiff), kde se autorka vypořádává s moderní uprchlickou katastrofou u břehů jižní Evropy.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz