I´m Gonna Pray For You So Hard

Titul v originále:

Autor: Halley Feiffer
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

Halley Feiffer(ová) (USA)

I´M GONNA PRAY FOR YOU SO HARD (BUDU SE ZA TEBE ÚPĚNLIVĚ MODLIT)

1 m, 1 ž

Premiérová noc Čechovova Racka. Ella chtěla původně hrát Ninu, ale teď čeká na recenzi New York Times, která snad zmíní i její Mášu. Společníkem je jí její milovaný otec, dramatik David. Ella slavného sedmdesátníka miluje a ještě více obdivuje. Jejich vztah se však začne postupně ozřejmovat jako poněkud nezdravý. David se k Elle chová spíše jako její nemilosrdný trenér. Neustálými lichotkami a vzápětí útoky na její sebevědomí chce Ellu vybičovat k tomu, aby se povznesla na hvězdnou úroveň. Není-li spokojena s rolemi, které jí přidělují, měla by si napsat hru sama. David Ellu nakonec zcela zdeptá, když pochopí, že o roli Niny se vlastně z obavy z konkurence vůbec neucházela. Povzbuzena alkoholem a kokainem, které spolu konzumují, odejde Ella vzdorně z domova, tak jako kdysi David opustil svou brooklynskou rusko-židovskou rodinu. Teď, jako by si uvědomil, co udělal, se jen modlí.

O pět let později se Davidovy naděje splnily. Ella opět – tentokrát na jevišti - očekává přijetí své nové autobiografické hry, jejíž je sama rovněž režisérkou a jedinou představitelkou. Ostentativně se nezajímá o ohlas své hry a vyhýbá se i premiérovému večírku, když tu ji nečekaně navštíví David. Je po mrtvici, která zcela změnila jeho životní postoj. De facto žádá Ellu o odpuštění, ta to však zdá se nedokáže. Když ponížený otec odejde, opustí Ellu její blazeovanost. Přečte si v iPhonu recenzi, která je víc než lichotivá. Z Elly je hvězda – a zároveň, jak zjišťujeme, bytost zcela závislá na kokainu a alkoholu. Ve chvíli svého triumfu se – jenom modlí.

Hru o drásavém vztahu pozdního otce a jediné dcery a ceně úspěchu měla premiéru v newyorském Atlantic Theatre v lednu 2015. Halley Pfeiffer (1984) je sama divadelní a filmová herečka a scénáristka, a také dcera slavného otce, satirika a karikaturisty Julese Pfeiffera, nositele Pulitzerovy ceny a autora mj. úspěšné hry Little Murders (Vraždičky).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz