Imieniny

Titul v originále: Imieniny

Žánr: hra
Jazyk: polština
Postavy: muži 6 ženy 7

Marek Modzelewski (Polsko)

IMIENINY (JMENINY)

5 m, 8 ž

Důvtipně napsaná, důsledně strukturovaná hra z prostředí polské střední vyšší vrstvy generace padesátníků žijících daleko od velkého města. Děj se odehrává v jednom večeru v průběhu oslavy svátku jednoho z hrdinů – podnikatele Wielkowského. Do domu jeho rodiny se sjíždí příbuzenstvo a inteligence místní vesnice a jejího okolí. Cílem je přežít večer, tématem je rozkrývání pravdy životů hrdinů. Ve všech je pod vrchní bezchybnou “metalízou” cítit syndrom vyhoření, nenaplněná láska, rozpadající se manželství, nevěra, kariéra bez satisfakce.

Hra má skvěle přesně vystavěné situace, dialogy, rytmus, motivace a nasycené charaktery hrdinů. Zpočátku hra budí dojem, že se ocitáme v nezávazné konverzační komedii, ale velmi brzy zjistíme, že za těmi všemi vtípky a legrací je velmi pozorně rozkrytý život velké části společnosti, jakékoli západní civilizace, a hra plynule přechází do psychologicko-komediálně-situační tragédie. Krásná fasáda a lehkost, se kterou všechny postavy začínají, se postupně rozpadá a končí pokusem o sebevraždu dcery hostitelů.

Hra je vhodná pro jakéhokoli divadlo, které má alespoň 10 dobrých herců a hereček (většina postav je celou dobu na scéně).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz