Immer einen Hund gehabt / plane crazy (1928)

Titul v originále: Immer einen Hund gehabt / plane crazy (1928)

Autor: Felicia Zeller
Žánr: absurdní komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 1

Felicia Zeller(ová) (Německo)

IMMER EINEN HUND GEHABT / PLANE CRAZY (1928) (MĚL JSEM PSA / FILM OD DISNEYE Z ROKU 1928)

3 m, 1 ž

Absurdní komedie

Komediální reflexe chování vzorku dnešní mládeže, dotažená do absurdních situací. Skupina „zevlujících" teenagerů, tři chlapci a jedna dívka - mladí, bez peněz, tráví čas kouřením trávy a žebráním, hrají si s ochočenou krysou, poslouchají nahlas hudbu. Roztáčí se kolotoč rytmicky stylizovaných a absurdně se opakujících replik, z nichž jsou mnohé „zhulené". Řeč se točí kolem dětství, lhostejných rodičů, jednoho přejetého psa, kolem stále odkládaných přijímacích pohovorů do zaměstnání, mluví se o tom, jak umějí profesionálně kloktat nebo jak mají chuť na jahodovou zmrzlinu.

Jde ale spíše také o formu textu - repliky se překrývají, hašišově opakují, nedokončují. Život je jeden velký mejdan a jeden velký joint. Jedné noci se pouští do rozhovoru dokonce lednička s rybou.

Text zakončuje „dohra", ve které řeší absurdní situaci (mrtvého mladíka) pětice soch v kostele - nakonec ho pohřbí.

Jde o jakoby spontánně zachycené nahrávky mluvy teenagerů - komunikace již není s to navázat kontakt se světem kolem. Dohra jen podtrhne absurdní vyznění celé hry.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz