In a Forest, Dark And Deep

Titul v originále: In a Forest, Dark And Deep

Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

Neil LaBute (USA)

V LESE ČERNÉM, HLUBOKÉM (IN A FOREST, DARK AND DEEP)

z angličtiny přeložila Jitka Sloupová

1 m, 1 ž

Komorní psychologický thriller se vydává do temných houštin novoanglické přírody (poblíž univerzitního města) i temných zákoutí duší dvou sourozenců. Bobby přichází do domu na břehu jezera, aby pomohl své sestře Betty vyklidit dům, který nedávno koupila a pronajímala, poté, co jej bývalý nájemník spěšně opustil. Jejich vztah je, jak tomu u sourozenců někdy bývá, neobyčejně konfliktní: Bobby má tesařskou firmu a tak trochu žárlí na Bettyin úspěch – jeho sestra je totiž spisovatelka, profesorka literatury a děkanka fakulty. Bobby intelektuály evidentně nesnáší, dokonce by se dalo říct, že sestru záměrně provokuje svým křupanstvím, a má odjakživa výhrady i k Bettyinu způsobu života. Sám je dvakrát rozvedený a bezdětný, jeho sestra je navenek šťastně vdaná a má dvě děti, kupodivu je to ale Bobby, kdo si připadá mravnější.

Jak postupuje večer, z neustálých vzájemných konfrontací se skládá obraz jejich dětství i silného pouta, které mezi sourozenci přes různice přetrvává. V jedné z knih, jejichž haldami se s Betty probírají, objeví Bobby náhodou Bettyinu fotografii s mladým mužem, studentem, který, jak Betty přizná, byl oním posledním nájemníkem. Bobby je zprvu pohoršen, všechna jeho podezření vůči sestře se tím potvrzují, a tak musí Betty, byť neochotně, před bratrem odkrývat postupně další a další vrstvy svých lží a odhalovat skutečný stav své duše. Jak se oba blíží k nebezpečné pravdě (Bettyin milenec se neodstěhoval, ale ve skutečnosti zemřel při nehodě, která nejspíš nebyla nehodou, a Betty v domě odstraňuje důkazy), napětí mezi nimi pomalu ustupuje. Bobby se stává ochráncem své sestry, a ta mu dovoluje ujmout se role, po které celý život toužil. Je však také pánem situace?

LaBute, jak je u něho pravidlem, vybavil charaktery postav i situace, v nichž noví Jeníček a Mařenka (polovážné odkazy na Perníkovou chaloupku tvoří jednu z motivických rovin textu) jednají, dráždivou dvojznačností.

Premiéra hry se konala 14. března 2011 v divadle Vaudeville v londýnském West Endu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz