Infinite Life

Titul v originále: Infinite Life

Žánr: hra, tragikomedie, černá komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 5

INFINITE LIFE (Nekonečný život)

komedie/tragikomedie

Do bývalého motelu v severní Kalifornii přeměněného na svého druhu soukromou kliniku se přijíždějí léčit lidé, jimž medicína nedokáže pomoci od jejich obtíží. Metodou doktora Erkina je půst kombinovaný s pitím vody a alternativně jakési zelené šťávy. A také odpočinek na lehátkách s výhledem na dvůr pekárny.

Na tuto kůru právě dorazila sedmačtyřicetiletá Sofi. Žena trpí chronickou bolestí a, jak se postupně dozvíme, i mimořádnou sexuální vzrušivostí, což komplikuje její manželství a podrývá její sebehodnocení. Jediný mužský pacient, atraktivní Nelson připravující se na ozařování, se stává jejím důvěrníkem. Sofi se seznamuje i s dalšími staršími pacientkami: Elaine je laická odbornice na zdravý životní styl, Ginnie věcná lesba, která ale dokáže řečnit o původu životní energie. Yvette je veteránka v boji s všemožnými vážnými chorobami, jež umí brilantně pojmenovávat ve svých výstupech, hraničících se žánrem stand-upu.

K Sofinu sblížení s Nelsonem nakonec spíše shodou náhod nedojde. Sofiiny fantazie o sexu s ním jí umožní zbavit se svých bolestí alespoň v představách. Nejvíc nakonec pomůže Sofi nejstarší spolupacientka Eileen trpící stejným syndromem chronické bolesti a vyznavačka Křesťanské vědy. V jejím pohlazení a rozhovoru před odjezdem z léčebny nalezne Sofi alespoň dočasnou úlevu a Sofi jí to – poněkud bizarním způsobem – oplatí. Téma bolesti, sexu a hledání úlevy v lidském životě pojednává autorka, nositelka Pulitzerovy ceny 2014 za hru Biják (The Flick), s hlubokým porozuměním a lehkým humorem.

Světovou premiéru si hra odbyla na off-Broadwayi v září 2023 v Atlantic Theater Company v koprodukci s londýnským National Theatre, které ji uvádělo následně s triumfálním úspěchem na přelomu roku.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz