Ink

Titul v originále:

Autor: James Graham
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 9 ženy 3

James Graham (Velká Británie)

INK (INKOUST)

9 m, 3 ž

Na londýnské Fleet Street, neboli The Street, ještě v sedmdesátých letech sídlily všechny velké britské noviny – The Times, The Observer, The Guardian. Ale hlavně také The Mirror, nejlépe prodávané noviny své doby, a The Sun, naopak jedny z těch nejhůře prosperujících. Byla to novinářská ulice, ve které se všichni znají a postupně se uzavírají do svého jen málo prodyšného světa. V roce 1969 se ale Rupert Murchoch rozhodl The Sun koupit a do jeho vedení dosadit na svou dobu velmi nekonvenčního šéfredaktora Larryho Lamba. A ten za jediný rok porazil v prodejích The Mirror a postupem času z The Sun udělal nejprodávanější noviny světa. Vynalezl totiž všechno to, co nyní bulvární noviny používají – velké nadpisy, reklamní dárky přibalené zdarma, nahotinky na straně tři a dokonce i červenou barvu.

Hra Jamese Grahama je založena na skutečných událostech. Sleduje kruciální moment dějin světových médií - vznik bulvárního média, žurnalistiky založené na ziskuchtivém populismu. Kromě značné historické věrnosti je ale hra přínosná zejména svým hlubším tématem – zkoumáním podstaty novinářské etiky, moci a zodpovědnosti, křehké rovnováhy mezi nutností prodávat a zároveň informovat, o postavení novináře v komerčním světě. O přelomu mezi starou a novou dobou.

Někteří herci hrají více rolí. Celkový počet postav ve hře je 25. Hra přináší skutečně neobyčejnou hereckou příležitost pro herce ztvárňujícího šéfredaktora The Sun.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz