Intenzivní péče

Titul v originále: Life Support

Autor: Simon Gray
Žánr: komedie
Překladatel: Jan Hančil
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 2

Simon Gray

INTENZIVNÍ PÉČE

z anglického originálu Life Support, Faber, 1997 přeložil Jan Hančil

3 muži, 2 ženy

Hořká komedie známého anglického dramatika v režii Harolda Pintera sklidila nadšený ohlas londýnských divadelních kritiků.

Slavný autor čtivých humorných dobrodružných cestopisů Jeff Golding nikdy zbytečně neriskoval a svá díla většinou tvořil v pohodlí hotelového pokoje, takže cesty do exotických zemí pro něj zřídkakdy obnášely víc než jen příjemnou pracovní dovolenou. Jeho žena však nečekaně přišla s nepříjemným návrhem. Chce jej na jeho "dobrodružné" cestě do Guadalupe doprovázet. Spisovatel je rozhodnut se své ženě pomstít a poprvé podniká pošetilosti, které tvoří obsah jeho cestopisů a jakých by se dříve nikdy nedopustil. Při jednom cyklistickém výletě však jeho ženu Gwen píchne včela a ta upadne do komatu.

Situace se otevírá v okamžiku, kdy je Gwen umístěna v privátním nemocničním pokoji, na oddělení vyhrazeném komatózním pacientům. Jeff Golding je informován o tom, že nikdo vlastně neví, kde se vědomí takto postižených lidí nachází a co je přivolává zpět do světa lidí, a tak dělá vše proto, aby svou ženu probudil. Přehrává s ní jejich denní rituály, vodí jí návštěvy, které nutí, aby ke Gwen hovořily. Svého bratra nutí, aby ji žádal o finanční pomoc, svou milenku přiměje, aby učinili společné doznání, když je o samotě, sám za svou ženu hovoří, a místy se mu zdá, že slyší její vlastní hlas. V okamžiku, kdy lékaři přestávají věřit, že se jejich pacientka může probudit, Jeff Golding nepřijme nabízenou možnost, aby ji nechal odpojit od přístrojů. Od počátečních sarkastických poznámek vypovídajících o jejich manželském stereotypu, si Jeff svůj vztah k nehybné Gwen stále zřetelněji uvědomuje a v závěru můžeme hovořit o skutečné lásce, zbavené všech hořkostí navrstvených léty neuspokojivého společného života.

Hra poskytuje znamenitou hereckou příležitost pro představitele hlavní role, dále dvě střední mužské a dvě ženské role.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz