Irské tance kolem Čechů (Maureen se nestačí divit)

Titul v originále: Irské tance kolem Čechů (Maureen se nestačí divit)

Žánr: monodrama
Jazyk: čeština
Postavy: ženy 1

Julek Neumann, Maureen McManus

IRSKÉ TANCE KOLEM ČECHŮ čili MAUREEN SE NESTAČÍ DIVIT

1 ž

Režisér a překladatel Julek Neumann využil postřehy své irské manželky o českých stereotypech a národní povaze, aby vytvořil zábavnou one-woman show, v níž se tančí po irsku a spílá po česku!

Maureen je původem Irka, ale nenávidí irský folklór. Její manžel, EjDžej, zorganizoval přednášku o irských tancích. Jenomže EjDžej se opozdil, a tak Maureen začne výklad sama. A protože EjDžej nepřichází, dostává se postupně od věcí, které sbližují Čechy a Iry, přes výklad o irských tancích a jejich předvádění, k hořké sebereflexi o sobě a svém vztahu, kterou proměňuje ve stále ostřejší útok na Čechy a českou společnost vůbec. Její výlevy vycházejí z drobných postřehů každodenního života, které zobecňuje a podává v nich nepříliš lichotivý obraz české národní povahy. Její generalizace jsou ovšem komické a často za vlasy přitažené a osvětlují její vlastní osobu stejně jako Čechy. Hra poskytuje protagonistce řadu příležitostí pro hru s publikem, včetně závěrečného hlasování o dalším osudu postavy.

Konfrontace dvou národních povah plná vtipných a trefných postřehů měla premiéru 2.10.2009 v ZD Cheb (studio d) "před oponou" v autorově režii v rámci XV. mezinárodního festivalu Divadlo jednoho herce.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz