Iso paha susi

Titul v originále: Iso paha susi

Autor: Katja Krohn
Žánr: hra
Jazyk: finština
Postavy: muži 2 ženy 5

Katja Krohn(ová) (*1966, Finsko)

ISO PAHA SUSI (VELKÝ ZLÝ VLK)

2 m, 5 ž, 12 zvířátek (mohou být hrány muži i ženami)

Velký zlý vlk není jen dětským pohádkovým příběhem o vlkovi a o třech prasátkách. Je také příběhem o dospívání vlčátka s křehkou duší a o tom, co se stane, když se vlčí máma ztratí v nezřízeném žaludku vlčího táty. Tento velký zlý vlk se tak stává jediným vychovatelem malého vlčátka Ruuperiho a rozhoduje se z něj vychovat stejně krvelačného lesů pána, jakým je on sám. Jak se s tím vyrovná křehká dušička Ruuperiho? Copak by se chtěl stát nepřátelským tvorem, vlkem, který vždy na konci pohádky špatně skončí? Tak vlčátko fňuká po své večerní pohádce a zároveň se ve škole zamilovává do Červené karkulky. V Karkulce pak Ruuperi nachází prvního opravdového kamaráda, další neuvěřitelná představa.

Velký zlý vlk je příběhem o odvaze být sám sebou. Je to vyprávění o dospívání, které vede přes těžkosti, nad kterými ale čistá dušička Ruuperiho nakonec vítězí. Je o přátelství a také o cestě k vlastnímu sebeuvědomění a následnému sebevědomí.

Velký zlý vlk je velmi nápaditě sestavenou kompilací mnoha pohádkových příběhů o zvířátkách, známých s malými obměnami po celém světě. Hra je velkým spektáklem pro malé i velké, plným bláznivých výjevů i písní.

Hra měla premiéru 27. září 2001 v Helsingin Kaupinginteatteri (Městské divadlo v Helsinkách) ve vlastní režii autorky Katji Krohn(ové). Poté se pro ohromný úspěch především u diváků začala masově inscenovat v divadlech po celém Finsku.

Hra je v současné době překládána do němčiny a do ruštiny.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz