It Could Be Any One of Us

Titul v originále: It Could Be Any One of Us

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

Alan Ayckbourn (Velká Británie)

IT COULD BE ANY ONE OF US (MOHL TO UDĚLAT KDOKOLIV Z NÁS)

3 m, 3 ž

Komediální hra ze současnosti o dvou dějstvích. Děj se odehrává ve starém chátrajícím venkovském domě, ve kterém spolu žijí tři dospělí sourozenci: nejstarší Mortimer, hudební skladatel kolem padesátky, mladší Jocelyn, spisovatelka kolem čtyřicítky a nejmladší Brinton, malíř. V domě dále žije partner Jocelyn, Norris, soukromý detektiv, a její dcera Amy. Další postavou je Wendy, bývalá žačka Mortimera. Všichni tři sourozenci mají jedno společné. Jsou ve svých povolání zcela neúspěšní a nesplnili očekávání ani okolního světa ani svá. Všichni se díky ambicím své matky věnují umění a všichni tím svým způsobem trpí. Mortimer dosáhl jediného ocenění kdysi v mládí a od té doby skládá do šuplíku. Jocelyn nedokončila ještě ani jednu knihu a Brinton se ještě ani neodhodlal k tomu ukázat své obrazy ostatním. Norris se sice snaží prorazit jako detektiv, ale dosud též neúspěšně. Amy je nešťastná mladá náladová a zamindrákovaná dívka.

Atmosféra soužití v domě je velmi napjatá. Dusno vytváří hlavně Mortimer, který vlastní veškerý majetek a své sourozence v domě pouze trpí, což jim dává silně najevo. Vzhledem k tomu, že všichni žijí z majetku po rodičích, je skutečnost, že vše vlastní Mortimer, důležitá a všichni se snaží, aby Mortimera příliš nerozčíli. Přesto Mortimer jeden večer všem oznámí svůj úmysl je vydědit a odkázat vše své bývalé studence Wendy, nyní vdané ženě s dětmi, kterou již o svém úmyslu informoval a pozval na víkend.

Krátce po příjezdu se Wendy stane obětí tří pokusů o zabití. Napjatá a strašidelná situace vrcholí, když je během bouřky uprostřed noci Mortimer zavražděn úderem do hlavy. Policie označí vraždu za útok zlodějů, nicméně Norris se snaží prokázat své detektivní schopnosti a na základě pátrání označí za vraha Wendy, což je pochopitelně nesprávné. Wendy a Jocelyn se téměř spřátelí a společně, na základě nalezeného listu papíru s Mortimerovými poznámkami, zjistí, že všechny útoky na Wendy byly připraveny a spáchány Mortimerem. Ukáže se, že Mortimer neměl nikdy v plánu sourozence vydědit a vše byla jen krutá hra, která měla ostatní obyvatele vytrestat a ukázat jim, kdo je jejich pánem.

Vražda Mortimera zůstává však nadále nevyřešena a mezi podezřelými jsou Jocelyn, Amy a Brinton. Motiv všech tří je stejný, nenávist k bratrovi a snaha zabránit mu v jeho úmyslech. Pravého viníka nakonec odhaluje Wendy, nicméně nehodlá policii informovat a celou záležitost nechá být - chápe totiž pohnutky vraha, rozumí jim a chce mu poskytnout nový a lepší start do života.

Autorovo podání hry umožňuje tři různá zakončení se třemi různými vrahy, v závislosti na malých změnách textu. Tak může být za vraha vybrána Jocelyn, Brinton nebo Amy.

Hra má komediální až sarkastický charakter. Všichni obyvatelé domu spojuje jejich nespokojenost se sebou samými a neschopnost vést normální život. V každém se bouří neuspokojené ambice a pocit méněcennosti. Mortimer vystupuje jako postava zlá, egoistická a sobecká, která nesnese odpor a vyžaduje neustálý obdiv a úctu. Jocelyn kromě své neschopnosti dokončit jediný román řeší problémy se svou pubertální dcerou a snaží se ostatní před Mortimerem chránit. Brinton se zdá být nejslabší, zbabělý a svým způsobem zlomený člověk. Wendy je obyčejná žena, kterou sice nadchne vize náhlého bohatství, nicméně je příliš lidská, než aby tolerovala Mortimerovo chování a svým rozhodnutí vraha neohlásit všechny překvapí.

Postavy jsou dobře vykreslené, dialogy svižné a vtipné. Situace i dialogy někdy zachází až do absurdnosti, nicméně to tvoří koření celé hry, která je poutavá, zajímavá a svým způsobem až dojemná.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz