It Felt Empty When the Heart Went at First But It

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 2

Lucy Kirkwood (Velká Británie)

IT FELT EMPTY (POCÍTIT PRÁZDNOTU)

2 ž

Dijana pochází odkudsi z východní Evropy. Jednou ale sebrala veškerou svou odvahu, sílu a finance a vydala se do Británie za lepším životem. Zamilovala se, žila v pěkném domě s partnerem, kterého milovala a s kterým otěhotněla. Co na tom, že partner je pasák – vždyť ona mu zdatně pomáhá v jeho „podnikání“. Bere telefony a vyřizuje, vše co je třeba. Jenže její hvězda postupně uhasíná, v hierarchii se postupně posouvá dolů, ačkoli si to do poslední chvíle zdráhá přiznat. Jednoho dne, ale přijde ke vstupním dveřím a zjistí, že nejdou otevřít. Její pas je ukrytý v sejfu a ona – nyní jako nelegální imigrantka – se nuceně stává prostitutkou.

Hra je v podstatě monologem, vyprávěním jediné herečky, kterou na krátkou scénu doplní ještě druhá ženská postava. Dijana je křehká, naivní bytost, která doplácí na svou důvěřivost a naivitu. Současná britská autorka Lucy Kirkwood nevypráví příběh chronologicky, a nechává tak diváka postupně odkrývat životní příběh hlavní hrdinky takřka detektivním způsobem. S postavou Dijany je jednoduché soucítit. Autorka ji pojala velmi komplexně: jako obraz zoufalého životního osudu, osobnost upínající se i k těm nejmenším drobnostem, zároveň však i jako člověka neztrácejícího naději, silnou a přesto zranitelnou ženu.

Hra je velkou příležitostí pro herečku kolem 30 let. Hra měla premiéru v Arcola Theatre v Londýně 7. října 2009.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz