Jääkuvia

Titul v originále: Jääkuvia

Autor: Kristian Smeds
Žánr: hra
Jazyk: finština
Postavy: muži 5 ženy 5

Kristian Smeds

JÄÄKUVIA (Ledové obrazy)

5 žen, 5 mužů

Hra pojednává o lidských vztazích v současné (finské) společnosti. Ústředním tématem je láska - mateřská, otcovská, partnerská a s ní související city. Dějová linie v podstatě neexistuje. Stavebním kamenem jsou obrazy, ve kterých jsou zmíněny jednotlivé postavy a jejich vztahy k lidem (svobodná matka a dítě, otec a dítě, partner a partnerka, vztahy mezi jednotlivými členy rodiny).

Chování jednotlivých postav je individualistické. Lidé nejsou schopni hranice tímto individualismem vytvářené překonat. Logický a racionální systém jedince je láskou doslova rozbíjen. Tím dochází k jeho destrukci. Z obavy ze zničení jsou postavy připraveny zříci se lásky. Touha po ní však zůstává stále přítomná. Hra je ukončena tancem věnovaným „lásce, radosti, svobodě, odpuštění a mnoha jiným zázrakům". Tento tanec se pohybuje mezi představou a skutečností, zůstává tak pro diváka otevřený.

Hra reflektuje mnohé aktuální společenské problémy a lidské vlastnosti: menšiny, drogy, sebevražda, nezaměstnanost, sexuální výchova, dospívání a odcizení se rodičům, nacionalismus, alkoholismus, různé osobní komplexy, postoj k přírodě, agresivita, krutost atp. Prezentace je někdy až naturalistická. Jazyk má spád a rytmus, jedná se o jazyk spisovný až hovorový (zřídka nářečí). Hra dává divadlu velký prostor k realizaci vlastní interpretace, k experimentování a improvizaci. Divák se stává součástí představení - života.jpa

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz