Jab

Titul v originále: Jab

Autor: James McDermott
Žánr: komedie, černá komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

JAB (Pigáro)

černá komedie

Příběh svých rodičů z dob covidového lockdownu přetavil mladý britský dramatik v černou komedii, v níž se autenticita snoubí s jeho dramatickým umem.

Anne a Don vychovali dva syny a zdá se, že doposud je společný život baví. Jejich každodenní vzájemné výpady jdou sice místy dost na tělo, ale zatím se pohybují v rovině trochu drsnějšího škádlení. Anne totiž pracuje ve svých osmapadesáti na plný úvazek ve státním zdravotním systému NHS a táhne finančně dům i domácnost. A nejspíš i dotuje „podnikání“ svého šedesátiletého manžela Dona, majitele starožitnictví. Jak ovšem obětí covidové pandemie v Británii rychle přibývá, Annino pracovní nasazení se stupňuje. Don musel svůj krámek naopak zavřít a postupně docela ztrácí sociální vazby. Vyčerpaná Anne ho marně přemlouvá, aby pustil nájem a krámek zlikvidoval. Don, zakládající si na svém mužském individualismu začíná být agresivnější, a to i v sexuální oblasti. K dovršení všeho se z něho stane antivaxer. Očkovat se odmítá nechat navzdory tomu, že patří k ohrožené skupině a že žije se ženou, jež je nákaze vystavena každodenně. A když nakonec opravdu onemocní, zarputile odmítá včasnou léčbu. Když ho Anne konečně dostane do nemocnice, je pozdě.

Metodou stále se zkracujících, tu komických tu na dřeň jdoucích scén „z manželského života“ staví dramatik ne netypický obraz rozpadu jednoho vztahu mezi mužem a ženou na prahu stáří.

Světovou premiéru hry uvedlo s velkým úspěchem u kritiky londýnské Finborough Theatre v únoru 2024.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz