Jeden německý život

Titul v originále: A German Life

Žánr: hra, monodrama
Překladatel: Jitka Sloupová
Jazyk: čeština
Postavy: ženy 1

1 ž

monolog

Hra pro jedinou herečku vznikla na základě skutečného životního osudu Brunhilde Pomsel, Goebbelsovy osobní sekretářky. Brunhilde vzpomíná na své mládí, kdy si velmi přála najít nějakou práci sekretářky. Postupně popisuje své kariérní úspěchy a posuny, které ji postupně vedly výš a výš až na ministerstvo propagandy. Vzpomíná na svého prvního zaměstnavatele - židovského právníka – i na kolegy ze silně pronacistické rozhlasové stanice, kde pracovala ve stejnou dobu. Vzpomíná i na svou židovskou kamarádku Evu, která ji doprovázela, když se Brunhilde přihlásila k NSDAP, a kterou od určité chvíle už prostě nikdy neviděla a nebylo jí to divné. Brunhilde se netají tím, že necítí žádný podíl viny ani žádné výčitky. Staví se do role hloupé ženy, která se prostě jen nezajímala a o ničem nevěděla.

Rozhovory s Brunhilde Pomsel vznikly původně jako podklad pro úspěšný stejnojmenný dokumentární film Ein deutsches Leben. Hra měla premiéru na jaře 2019 v Bridge Theatre v Londýně v titulní roli s Maggie Smith. Česká premiéra proběhla v červnu 2021 v Divadle v Řeznické s Kateřinou Macháčkovou.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz