jedermann (stirbt)

Titul v originále:

Autor: Ferdinand Schmalz
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 5 ženy 4

Ferdinand Schmalz (Rakousko)

JEDERMANN (STIRBT) (KDOKOLI /UMŘE/)

5 m, 4 ž

Od 15. století se v různých jazycích a podobách scénicky předvádí či v písních a básních vypravuje příběh Kohokoli (Jedermanna, Everymena), člověka, jehož na vrcholu životních sil překvapí Smrt, kterou posílá samotný Bůh, rozhněvaný tím, že lidé ztratili víru a „mamon se stal jejich vidinou“. Je třeba lidem připomenout, že kdokoli z nás může být v kterémkoli okamžiku života předvolán před Boha, kde bude muset složit účet ze svých činů. Boháč Kdokoli se snaží nejprve Smrti vzdorovat, pak smlouvá o čas i možnost, aby ho před soud Nejvyššího doprovodil někdo z těch, s nimiž užíval života naplno. Nakonec je však vystaven poznání, že na poslední cestu musí každý kráčet sám, jen s oporou svých činů a víry.

Téma bylo samozřejmě během staletí mnohokrát aktualizováno (např. v roce 1911 ho velkolepě upravil Hugo von Hofmannsthal), rakouský dramatik F. Schmalz jej však koření hrstmi ironie a sarkasmu a přibližuje dnešnímu diváku.

Jedermann v jeho hře není „skvostný prostopášník“ (jak ho v Hofmannsthalovi nazývá ďábel), nýbrž bezohledný byznysmen neoliberálního střihu, s nímž vůbec nepohne, že za vysokou betonovou zdí

jeho domu s ochrankou řádí chaos, vypukla občanská válka a začínají přibývat mrtví. I on musí vyrazit na nebeskou pouť, ovšem jen s nepatrnou nadějí, že ho nebeská říše přijme. Jak sám říká: „Spasen, nebo nespasen, to je fakt úplně jedno.“

Autor zásadně přepsal „naivně náboženskou“ Hoffmansthalovu předlohu o umírání boháče, odstranil téměř liturgický charakter textu a přiostřil charaktery a konflikty, jazykově vynalézavými sarkastickými verši boří archaická klišé a svou adaptací vytváří vlastní ikonografii.

Hra byla napsána pro vídeňský Burgtheater, kde byla uvedena v únoru 2018.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz