Jednou hole, jednou na nože

Titul v originále: Der Zwerg reinigt den Kittel

Autor: Anita Augustin
Žánr: komedie, tragikomedie, dramatizace
Překladatel: Iva Michňová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1 ženy 4

JEDNOU HOLE, JEDNOU NA NOŽE (Der Zwerg reinigt den Kittel)

hořká komedie, dramatizace románu

Čtyři postarší dámy sedí za mřížemi. Zní to jako žert, leč dámám to vtipné nepřijde, protože mají na krku problém – těžké ublížení na zdraví, pravděpodobně s následkem smrti. Napadli totiž ministryni sociálních věcí, která se nevhodně vyjadřovala o seniorech.

Přitom původně bylo myšleno všechno jinak. Chtěly si užívat v domově důchodců pečovatelský stupeň č. 2, tj. nadstandardní péči, čtveřice misantropických dam se již viděla v prostředí podobném wellness hotelu – uzavřela totiž s ředitelem pochybný obchod, jehož cílem bylo pumpnout stát o nadstandardní péči: začnou si hrát na nepříčetné a traumatizované. Leč realita je jiná: ocitly se na konečné pro senilní zátěže společnosti, s nepříjemnými hochy na civilní službě, bláznivými spolubydlícími a sadistickou vrchní sestrou obcující s mladými civilkáři. Navíc se v domově skrývají před spravedlností. Dostanou se s pomocí dr. Kluppse na svobodu, či skončí opravdu ve vězení? Nakonec se dozvídáme, že vše byla jenom projekce a představa jedné z dam – zbylé tři už jsou dávno po smrti a ona čeká na svůj konec a rozmlouvá s dr. Kluppsem na břehu Severního moře… Vše byla jenom fantazie o stáří, jež se dokáže postavit arogantnímu soukolí zařízení pro seniory.

Románová předloha i autorčina dramatizace si nebere servítky a radikálně a kousavě si bere na mušku instituci domovů seniorů a ptá se, jak vlastně senioři žít chtějí a především mohou. Čtyři hlavní postavy jsou komediální výzvou pro čtveřici zkušených hereček: silná kuřačka s poruchou spánku, bývalá učitelka tělocviku v maskáčích, flegmaticky šťastná „velryba“ a „čarodějnice“. Tuto čtveřici doplňuje spiklenecký dr. Klupps a jeden herec, který má s velkým nasazením zahrát ostatní epizodní role (např. sestru, ministryni, řidiče autobusu, číšníka, osazenstvo domova seniorů).

Hra byla s velkým úspěchem uvedena na přehlídce nových inscenací Ruhrfestspielen v Recklinghausenu v květnu 2014, poté v Schauspiel Frankfurt. U nás v říjnu 2022 v Divadle J. K. Tyla v Plzni.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz