Jen přes moji mrtvolu

Titul v originále: Over My Dead Body

Autor: Derek Benfield
Žánr: komedie
Překladatel: Martin Fahrner
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 4

JEN PŘES MOJI MRTVOLU (Over My Dead Body)

konverzační komedie

O čerstvě ovdovělého Geralda se těsně po pohřbu manželky stará jeho dcera Shirley s manželem Markem a dávají Geraldovi dobré rady ohledně toho, jak správně truchlit. Gerald se tím pádem těší, až bude konečně sám, ale ouha - dcera s manželem mu nabízejí, aby se přestěhoval k nim, aby se necítil sám. Geraldovi se nechce - choulostivá situace. A do té situace se objeví sestra zesnulé manželky, Amanda, vyhlášená semetrika. Má dva kufry a tvrdí, že těšně před smrtí slíbila sestře Heleně, že se o Geralda bude starat. Jak dlouho? Do smrti. Jenže Amanda je Amanda. Vydržet s ní pod jednou střechou rovná se sebevraždě. Najednou přijde Geraldovi předešlá nabídka vhod a vysvětluje Amandě, že už slíbil dětem, že bude bydlet u nich. Amanda se nenechá zdolat, jenže zatímco jí Shirley pomáhá vybalit, objevuje se čerstvě rozvedená stará známá Geralda i jeho zesnulé Helen, jménem Isobel. Tvrdí, že jela „náhodou kolem“, ale všem je jasné, o co tady jde. Geraldovi nezbývá, než kličkovat mezi třemi stranami a do toho se objevuje mladá pokojská Carol, která tvrdí, že i ona musela Helen před smrtí slíbit, že se o Geralda postará.

Když dcera s manželem vidí, jak otec trpí nájezdem potenciálních pečovatelek, rozhodnou se mu pomoci a společně vymyslí, že v domě straší duch zesnulé Helen. Pověrčivá Carol vzápětí uteče, Amanda na duchy nevěří, dokud se jí „něco“ nezjeví na verandě, a Isobel se dovtípí a odjíždí sama. Všichni ostatní si oddechnou. A dcera s manželem pochopí, že se o otce nemusejí zas tak bát. Když už to vypadá na happy end, opravdu se objevuje duch Helen. Přenechat někomu manžela? Jen přes její mrtvolu!

Zdařile napsaná konverzační komedie nabízí pěkné role pro tři starší herce (Amandě a Carol by mělo být přes šedesát, Geraldovi okolo sedmdesáti) -  takových komedií není mnoho.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz