Jerusalem

Titul v originále: Jerusalem

Autor: Jez Butterworth
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 9 ženy 5

Jez Butterworth (Velká Británie)

JERUSALEM

9 m, 5 ž

Nejnovější hra dramatika střední generace (*1970) a někdejšího příslušníka britské „in-yer-face“ školy již získala letošní Critics´ Circle Award a je nominována na Olivierovu cenu za nejlepší drama, stejně jako Mark Rylance za svůj životní herecký výkon v hlavní roli.

Tou je postava Johnnyho „Bejka“ Byrona, někdejšího motocyklového kaskadéra, který se stal noční můrou spořádaných obyvatel středoanglického městečka Flintocku. Tato „směsice Krysaře, romského kopáče a venkovského Falstaffa“ (Michael Billington) – a Středoevropan by dodal i Barona Prášila - žije v karavanu, zaparkovaném v lesíku, sousedícím s novou vilkovou čtvrtí, kterou by developeři rádi rozšířili. Jelikož „Bejk“ Byron neplatí daně a jeho karavan je oblíbeným doupětem místní mládeže, která u jeho obyvatele hledá drogy, alkohol a únik před maloměstskou nudou, není o důvody k jeho vystěhování nouze. Je ráno na sv. Jiří, den místní pouti, a obecní úředníci nechávají na Byronových dveřích vystěhovávací dekret. Než se v podvečer vrátí (a za nimi buldozer s policií), na mýtině před karavanem se objeví celá galerie místních obyvatel: místní mladíci, snící o kariéře DJ nebo emigraci do Austrálie, nezletilé dívky, příslušníci generace jejich otců, kteří kdysi také prošli Byronovou „školou“ a dnes mu nalévají v pronajaté hospodě, nebo u něho marně pátrají po dcerách, které – zřejmě ne zcela bez důvodu - utekly z domova, a nakonec Byronův šestiletý syn, kterému jeho matka chtěla dopřát užít si poutě s tatínkem. Mozaika těchto setkání skládá obraz Byronovy vpravdě titánské postavy – ale i komický až sarkastický portrét života současného (nejspíš nejen anglického) venkova.

Hru uvedlo ve světové premiéře Royal Court Theatre v roce 2009.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz