Jezebel

Titul v originále: Jezebel

Autor: Mark Cantan
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 2

JEZÁBEL (JEZEBEL)

přeložila Klára Kolinská

1 m, 2 ž

komedie

Komedie o vztazích, která zábavným způsobem experimentuje s formou. Téma je obvyklé – Alan a Robin, oba třicátníci, už vystřídali řadu vztahů, které se nakonec nevyhnutelně rozpadli. Setkají se na pracovní schůzce a domluví si rande. Vztah se začne (jako vždy) trochu vyčerpávat, a tak dá Robin na radu své kamarádky a začne co nejbizarněji experimentovat v sexu. Když už jsou všechny varianty vyzkoušené, přichází extrémní možnost – sex ve třech. V tu chvíli je jejich příběh proti s příběhem výtvarnice Jezábel, nikým nemilované a neustále odvrhované ženy. Všichni tři se potkají v nočním baru, kde jsou Robin a Alan „na lovu“ a skončí společně v posteli.

Když Alan z určité zvědavosti Jezábel za měsíc zavolá, dozví se, že je v jiném stavu. Situace se začíná komplikovat a hra se ze vztahové mění v zápletkovou komedii: ve stejné chvíli totiž otěhotněla i Robin. Alan nedokáže jedné ani druhé říct zprávu o jejich těhotenství, další komplikace přicházejí ve chvíli, kdy se dívky setkají, a Robin zase nedokáže říct pravdu Alanovi, netušíc, že on už o Jezábelině těhotenství ví. Mumraj schovávání a zapírání končí ve chvíli, kdy obě ženy (náhodou ve stejném bytě) začnou současně rodit… Narození chlapečka a holčičky z této bizarní skupiny učiní zase „normální“ lidi, Robin zůstává s Alanem a Jezábel si také nachází partnera.

Na hře je nejzajímavější způsob, jakým byla napsána – nepředpokládá realistickou scénu, prostředí se proměňují rychle, a ostatní figury v příběhu jsou zhmotňovány skrze jednostranný dialog (zejména rozhovory Jezábel s muži). Jednotlivé postavy na různých místech také přejímají úlohu vypravěče, tím děj zpřesňují, obohacují a tako komunikují s diváky.

Hra měla premiéru v divadle Rough Magic (rež. José Miguel Jiménez) v roce 2012, díky velkému úspěchu se později vydala na mezinárodní turné.

Mark Cantan je irský dramatik a performer. Psát začal ještě jako student matematiky na Trinity College v Dublinu. Po absolutoriu psal pro divadlo, TV, rádio i tištěná média. Spolupracoval s divadle Rough Magic v jejich residenčním programu; napsal hry The Get Together. The Big Bad Wolf, Somewhere, Tiny Plays for Ireland II.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz