Jméno

Titul v originále: Namnet

Autor: Jon Fosse
Žánr: hra
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 3

Jon Fosse (Norsko)

JMÉNO (Namnet)

Překlad: Karolína Stehlíková

3 muži, 3 ženy

Děj se odehrává v průběhu jednoho večera a následující noci. Dějištěm je obývací pokoj v domě rodičů.

Těhotná dívka Beate přijíždí spolu s přítelem domů ke svým rodičům. Tušíme, že důvodem jejich příjezdu je potřeba řešit vlastní, zřejmě poněkud neutěšenou, životní situaci. V průběhu večera se Chlapec postupně seznámí s matkou, sestrou a otcem. Členové rodiny (kromě sestry) jeho přítomnost víceméně ignorují. Tím vznikají až absurdní situace, kdy si rodinní příslušníci vyměňují o Chlapci informace, jakoby v místnosti vůbec nebyl. Jemně naznačený konflikt spočívající ve skutečnosti, že mladý pár se ocitl v domě pravděpodobně proto, že nemá kde bydlet, nikdo z rodiny řešit nehodlá. Vlastně i oba mladí lidé jsou ke své situaci v podstatě lhostejní. Do letargické nálady večera vnese život zmínka o Bjarnem, Beatině příteli z dětství. Pozdě večer se Bjarne zastaví v domě na návštěvu. Dívka se k němu záhy začne chovat velmi familiérně, na což Chlapec reaguje tím, že uprostřed noci odchází ven do deště. Není jasné, jestli má v úmyslu se vrátit.

Podobně jako u ostatních Fosseho prací se děj hry jeví velmi banálně. Této záměrné banalitě ovšem dodává rozměr archetypální jazyk, který je pro Fosseho dramatiku charakteristickým. Krátké, jednoduché repliky, které se vyznačují absencí interpunkce, připomínají verše. Na kost obraná sdělení rytmicky se opakující na různých místech textu ožívají náhle v nových kontextech. Základem každé Fosseho hry je jednoduchá výchozí situace, která paradoxně nabízí nečekaně široké interpretační možnosti.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz