Joyce´s Women

Titul v originále: Joyce´s Women

Autor: Edna O´Brien
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 5

JOYCE´S WOMEN (Joyceovy ženy)

3 m, 6 ž, kompars

Slavná irská spisovatelka napsala jevištní fantazii na téma vztahu svého ještě slavnějšího krajana k ženám a vztahu žen k němu. Hlavní party vedle Jamese Joyce, sebestředného génia, závislého na své krásné prosté ženě Noře, a samotné Nory zde přijaly Joyceova matka, respektive její duch, a především jeho dcera Lucia, nadějná baletka, jejíž dráhu přeťala duševní choroba. Děj hry nejprve sleduje počátek vztahu Jamese a Nory, aby se poté přenesl do Curychu roku 1941, kde James v nemocnici umírá. Nora zde pro svou bytnou Brigitte rekapituluje svou pouť po Joyceově boku, mateřskou oddanost dobrovolnému „vyvrženci“ z irské společnosti, vedle níž už nezbylo místo pro citlivou dceru. Zkratkovité až surreálné výstupy, v nichž se Lucia propadá do šílenství (včetně jednoho filmového) nabírají spád, když se v Curychu objeví skutečná Lucia, využivší válečného zmatku k útěku z Paříže, kde byla internována. Dožaduje se setkání s otcem, tuší však, že přišla pozdě. V záchvatu beznaděje a nenávisti napadne znovu svou matku. Pokusí se o sebevraždu jen krátkou chvíli předtím, než z nemocnice dorazí poslíček se zprávou o Joyceově smrti. Dialogy jsou protkány citáty z Joyceových děl a doprovázeny písněmi slepého irského pěvce Zozima.

Devátá hra Edny O´Brienové měla premiéru v dublinském Abbey Theatre 17. září 2022 v rámci programu Dublinského festivalu.  

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz