Jsme v pohodě

Titul v originále: New Century

Žánr: komedie
Překladatel: Jan Tošovský
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 3

Paul Rudnick (USA)

JSME V POHODĚ / NOVÉ STOLETÍ (NEW CENTURY)

přeložil Jan Tošovský

3 m, 3 ž

Komedie o sexuální identitě (a mateřství) ve čtyřech obrazech. V prvních třech se představují postavy: nejprve židovka Helena, která má tři děti (lesbu, transsexuála a sadomasochistu), poté homosexuální televizní bavič Charles a jeho asistent Shane, a nakonec Ellen, jež se po smrti syna (homosexuála, který evidentně zemřel na AIDS) maniakálně upíná k ručním pracím. Jednotlivé části - ve dvou případech monologické - jsou výrazně komediální, autor se v nich vysmívá nejen homofobii, ale i současné rozmlžené sexuální identitě či zálibě některých amerických žen v nesmyslných ručních pracích (zde nachází paralelu k těžko pochopitelnému umění ve veřejném prostoru) či nákupní mánii. Výrazně satirický charakter - hra místy připomíná proslulé americké stand-up comedies - má i sentimentálnější linky (např. když Ellen vzpomíná na svého syna či na cestu do N.Y. po 11. září 2001).

V závěrečné části se všechny figury setkávají v porodnici, zde dominují úvahy nad osudem čerstvě narozených dětí, mateřstvím, nenaplněnými životními očekáváními atd. Hra končí společným tancem v novém televizním programu Charlesova asistenta Shana, který jako hosty pozve všechny zmíněné tragikomické figury.

Dvě části kompozice byly uvedeny dříve samostatně (2004).

Hra byla poprvé uvedena v dubnu 2008 v Lincoln Centre Theatre v New Yorku v režii Nicholase Martina. Česká premiéra proběhla pod titulem Jsme v pohodě na Nové scéně ND v říjnu 2017.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz