Jubiläum

Titul v originále: Jubiläum

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 6 ženy 2

George Tabori (Rakousko)

JUBILEUM (JUBILÄUM)

z němčiny přeložil Petr Štědroň

6 m, 2 ž

Děj se odehrává na hřbitově u Rýna. Setkávají se zde duše Arnolda, jeho ženy Lotte, jejich tělesně postižené neteře Mici a homosexuálního párečku Otta a Helmuta. Je rok 1983 a oni vzpomínají na různá jubilea – vedle historických událostí i o svá osobní.

Arnold je židovský muzikant, soucítí se svými bližními, je snílek a jeho otec byl zavražděn nacisty. Lottě, jeho cynické ženě, byl dopřán pouze krátký život – zemřela absurdní smrtí v telefonní budce, když nemohla otevřít dveře, zatímco dovnitř vnikala voda. Postižená Mici se zabila sama, když se jí její milý, Helmutův synovec Jürgen, v dopise zeptal, proč vlastně nešla do plynu. Po Jürgenových počátečních rozpacích (jde o vykradače hrobů) se ukáže, že i přes ošklivé vlastnosti je přeci jen také člověk. Otto je homosexuální kadeřník, jehož přítel Helmut se ze solidarity k Židům nechal obřezat. Poté byl Helmut dopraven do blázince, kde byla elektrošoky léčena jeho „úchylka“. Bylo mu doporučeno milovat jen ženy, a tak se oběsil. Otto tedy také spáchá sebevraždu – utopí se ve vaně. O pořádek a klid všech se stará hrobník... Hra končí smířlivou scénou, kdy se otec Arnolda vrací ke svému synovi.

Hra byla napsána na zakázku pro divadlo Schauspielhaus Bochum, kde měla také premiéru 30. ledna 1983, na 50. výročí Hitlerova převzetí moci. Byla oceněna cenou Mülheimer Dramatikerpreis za rok 1983.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz