Kalhoty kolo žena

Titul v originále: Hose Fahrrad Frau

Autor: Stefan Wipplinger
Žánr: komedie
Překladatel: Veronika Jičínská
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 2

Stefan Wipplinger (Německo)

KALHOTY KOLO ŽENA (HOSE FAHRRAD FRAU)

přeložila Veronika Jičínská a kol.

3 m, 2 ž

trpká komedie

Předměstí, sídliště a lidé, které k sobě přivedla touha něco vlastnit nebo vyměnit.

Co všechno byste byli ochotni s někým směnit? Byt, auto, jméno, tvář? A co když pak někdy nelze vzít výměnu zpět? Jako by k vám cizí předmět přirostl, jako by si vás osvojil.

Mít a být. V reji velkoměsta se potkávají moderní hledači štěstí a ztrácejí se, vyměňují se, postrádají své milované či domnělé vlastníky. Ukradené kolo není k dostižení, putuje od jednoho člověka k druhému. Kalhoty, se kterými se člověk s těžkým srdcem rozloučil, hřejí chudáka. Byt se promění a stává se terapeutickou místností. Komu co patří a kdo patří ke komu? V jednotlivých scénách, které se nakonec propojí, sledujeme úsměvné a mnohdy absurdní osudy postav i jejich věcí, které nevydrží na jednom místě.

Natřel jsem stěny na bílo a nábytek postavil na ulici. Za méně než 2 hodiny bylo všechno pryč. Moje knihy. CD. DVD. Vzal jsem je do knihovny. Občas některé z nich navštívím. A čtu je. A vidím, jak na nich zůstaly stopy po jiných. Oslí uši nebo poznámka. Nejradši bych všechno odnesl do knihovny. Všechno. Tak by to mělo fungovat. Jako knihovna."

Stefan Wipplinger (1986) pochází z Horního Rakouska, studoval v Linci a začal se věnovat divadlu, v Berlíně studoval divadelní vědu a režii, jeho krátký film Es wird sicher passieren (Určitě se to stane) navštívil v roce 2013 mezinárodní filmové festivaly, v roce 2014 začal pracovat pro berlínské divadlo pro mládež Grips-Theater. Tato hra je jeho první celovečerní a byla pozvána na přehlídku nových textů Stückemarkt 2015. Německojazyčná premiéra proběhla ve vídeňském Volkstheateru v říjnu 2016. U nás byla hra poprvé uvedena jako scénické čtení v Činoheráku Ústí nad Labem v rámci projektu Překročit hranice již v říjnu 2016.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz