Kapitál

Titul v originále: Kapital

Žánr: komedie
Překladatel: Tereza Krčálová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 5 ženy 3

Vladimír Sorokin (Rusko)

KAPITÁL (KAPITAL)

přeložila Tereza Krčálová

5 m, 3 ž, další (chirurgové, ochranka, číšníci)

Velmi aktuální hra o bance a jejích pracovnících. Ti čekají v jednací místnosti na příchod prezidenta banky. Zdá se, že v plánu je nějaké důležité jednání. V momentě, kdy se prezident objeví ve dveřích, je pracovníky slavnostně přivítán a na scénu jsou přivedeni tři chirurgové. Prezident banky si s odhodláním lehá na chirurgický stůl, kde mu má být na tváři vytvořen osmý šrám, jenž zajistí do dalšího roku stabilní situaci banky na trhu (narážka na bankovní operace).

Chirurgický rituál se pravidelně každý rok opakuje a pokaždé je doprovázen nervozitou a dohady pracovníků, kteří na správnost zvolených parametrů šrámu sází všechno s příznačnou odpovědností. Dochází i k menší roztržce, jež je však následně zažehnána a operace může začít.

Druhé dějství se odehrává týž den večer, pracovníci banky slaví ve VIP klubu vykonaný zákrok a před hlavním hřebem programu, jímž je hra Ušlapej Chodora (narážka na Chodorovského, jehož se všichni snaží vytěsnit jako něco nepříjemného), ještě chvíli diskutují o rozmanitosti estetického vkusu. Poté číšníci vnesou velkou hvězdu z plastu a kovu, která má sloužit jako nástroj k „vymáčknutí chodora“. Účastníci hry si vlezou do této konstrukce a tlakem na držadla hvězdy způsobují těm, kdo se nacházejí vedle nich, fyzickou bolest. Na základě výkřiku bolesti je jednotlivci přiděleno hrací pořadí. Hra spočívá v tom, že každý odhaluje nějaký nepříjemný zážitek ze svého života, za který se stydí. Na konci vyhrává prezident banky, který získal nejmenší koeficient chodora – jeho příběh se však nezakládal na skutečnosti, ale na představě, že by určité životní události mohly proběhnout pozpátku, jako když vracíme film. Začíná konzumací zmrzliny, přes pohřeb významného profesora, narození dítěte novomanželům a končí útokem 11. září na Manhattanu. Podle získaných koeficientů padají ze stropu chlupaté koule a účastníci po nich šlapou. Hra končí slovy „náš kapitál je ohromný“.

Hra napsaná na zakázku pro divadlo Praktika.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz