Kapky na horké kameny

Titul v originále: Tropfen auf heiβen Steine

Žánr: hra, černá komedie
Překladatel: Petr Štědroň
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

Rainer Werner Fassbinder (Německo)

KAPKY NA HORKÉ KAMENY (TROPFEN AUF HEISSEN STEINE)

z němčiny přeložil Petr Štědroň

2 m, 2 ž

Odehrává se v jednom prostředí bytu v různých časových obdobích během půl roku.

Obchodní cestující Leopold (35) osloví na ulici mladíčka Franze (20) a odvede si ho domů. Franz dosud chodil s Annou, Leopold má za sebou sedmiletý vztah s Verou. Oba tvrdí, že sex jim nic moc neříká, ale že se ženami, s nimiž spali, to bylo příjemné. Zatímco Leopold je zkušený i v homosexuálním vztahu, Franz jej zatím prožíval jen v představách. Oba muži se vzájemně přitahují a vyspí se spolu. Leopold přiznává, že s Verou byl příjemný sex, ale v okamžiku, kdy spolu začali mluvit, se pohádali. Za nějaký čas zastihujeme Franze v pokoji u Leopolda. Zůstal s ním, milují se. Leopold přijíždí z cest a je nepříjemný. Zdá se, že vztah probíhá stejně jako u předcházejících kontaktů. Mohou spolu spát, ale nedokážou spolu komunikovat, nedokážou spolu žít. Střídavě si vyznávají lásku a do krve se hádají.

Franzovi se ozve Anna a posléze za ním přijde. Má se vdávat, ale tvrdí, že stále miluje Franze. Protože Leopold není doma, zůstane s Franzem v jeho bytě a promilují dva dny. Poté se rozhodnou, že se znovu dají dohromady. Franz se jen chce rozloučit s Leopoldem a odejít. Leopold přichází s Verou. Všichni čtyři zjišťují, že vzájemné vztahy v sobě nesou stejné rysy - lásku i pohrdání, nesnášenlivost i něžnost. Každý se projevuje po svém, ale i přes halasné tvrzení, že jeden druhého miluje, zdá se, že jde především o sex, a jinak jeden druhého nechápe. Leopold vyzve Annu, aby s ním odešla vedle a tam se s ní miluje. Franz sedí společně s Verou a vezme si jed. Telefonuje matce, že se otrávil a že umře. Odpověď je však lhostejná. Vera Franzovi nevěří a je překvapena, že opravdu umřel. Odvedle přichází Leopold a znovu telefonuje Franzově matce o jeho smrti. Té se to, jak se zdá, netýká. Veře a Anně sice vadí, že v bytě je přítomna mrtvola, nicméně celkem ochotně uposlechnout výzvy Leopolda ke společnému milování ve trojici.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz