Karjera

Titul v originále: Karjera

Autor: Valentin Tarasov
Žánr: hra
Jazyk: ruština
Postavy: muži 5 ženy 5

Valetin Tarasov (Ukrajina)

KARJERA (KARIÉRA)

5 m, 5 ž

Společensko-kritická, příjemně ironická konverzační komedie, která v mnohém připomíná např. texty Wildeovy. Děj je zasazen do současnosti, do podnikatelského prostředí, které ale nenese žádné zvláštní znaky konkrétní lokalizace. Obě dějství se odehrávají v blíže neurčené kanceláři majitele pivovaru Cezara.

Do Cezarovy kanceláři přichází Nazar, mladý básník. Posílá ho sem Cezarova excentrická, hysterická a vychytralá manželka Sofie. Zprvu Cezar Nazara mylně považuje za psychoanalytika a popíše mu své problémy s opakujícím se snem o tom, že je bezvýznamným členem jakéhosi zvířecího stáda. Když se omyl vysvětlí, přijme Nazara do práce, protože potřebuje někoho, kdo by mu psal vzletné řeči, hodlá totiž kandidovat do parlamentu.

Na scéně se postupně objevují další postavy - Cezarovy děti, syn, který se otevřeně domáhá peněz, a dcera, která okamžitě začne flirtovat s Nazarem, dále bývalý obchodní partner Vlad, s nímž se Cezar ve zlém rozešel. Každý z příchozích se snaží nějak využít básníka Nazara. Ten se vzdal své múzy už tím, že se dal do služeb obchodu. Nevidí tedy žádné zvláštní rozdíly v tom, jestli bude Vladovi donášet novinky z Cezarova soukromí nebo jestli bude držet s Cezarovou manželkou a i kdceři se chovat vstřícně.

Cezar postupně přichází na to, že ho všichni klamou, že syn prodal akcie jeho podniku Vladovi, jeho nepříteli, že ho žena zesměšnila ve svých povídkách... Proto pozve všechny své blízké a oznámí, že do funkce svého nejvyššího pomocníka chce instalovat Nazara. Tajemník Felix ale hned nato Cezarovi předloží fotky, na kterých je zrádce Nazar při přátelském vyjednávání s Vladem. Cezar ztrácí i poslední naději a poslední iluze.

Nazar ještě před odchodem z domu vysvětlí své předchozí činy sekretářce Nastě. Rozhodl se nejdřív, že udělá kariéru a dostane se k penězům, pak ale přišel na to, že o takovou kariéru nestojí, a proto sám poslal Felixovi kompromitující fotky. Nazar vyznává Nastě lásku, ale ta se ještě musí rozhodnout, zda zůstat v domě a stát se Cezarovou pravou rukou, byla by teď totiž logicky na řadě, nebo odejít s chudým básníkem. Rozhodne se pro druhou variantu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz