Kartonage

Titul v originále:

Autor: Yade Önder
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 3

Yade Yasemin Önder (Německo)

KARTONAGE (KARTONÁŽ)

2 m, 3 ž

tragikomické rodinné drama

Návrat ztracené dcery do hermeticky uzavřeného příbytku manželů Wernerových nepřinese radost, ale naopak oživí staré spory; ve stísněné domácnosti vládne pohrdání a zášť. Rodiče se patologicky straní vnějšího světa, matka tráví své dny luxováním a vařením marmelády, otec jen jí a spí. Rosalii, své nyní již dospělé dceři, která se ocitla v těžké životní situaci, odmítají přiznat nárok na svobodná rozhodnutí. Svým tyranským přístupem ji naprosto zdecimují – přesně jako před lety, když jí bylo patnáct: jako by se propadla zpět do té doby...

V důmyslně vystavěném debutu mladé německé autorky se přítomnost proplétá s minulostí; myšlenky postav se neustále vrací zpět v čase a nedovolují, aby se tyto dvě časové roviny konečně rozpojily. Budoucnost nemá v tomto zakonzervovaném světě místo. Poetický jazyk hry vnáší do drásavého zobrazení vyhrocených rodinných vztahů křehkost, autorčin smysl pro groteskní komiku zase některé situace nečekaně odlehčuje.

Hra byla za své nezpochybnitelné kvality oceněna na Autorentheatertage 2017, byla uvedena v červnu 2017 v Deutsches Theater Berlin (v koprodukci s Burgtheater Wien).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz