Kauza Salome

Titul v originále: Kauza Salome

Žánr: hra
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

Petr Kolečko

KAUZA SALOME

2 m, 2 ž

Autor se inspiroval dramatickou předlohou Oscara Wilda, jež koncem 19. století vyvolala řadu skandálů - Wilde v ní zasazuje příběh Salome a Jana Křtitele, respektive proroka Jochanaana, do dekadentního světa přelomu století, kterému se jízlivě vysmívá, paroduje jej a rafinovaně si hraje s citacemi a odkazy.

Kolečko látku aktualizuje - Salome je šestnáct let, je dcerou ropného magnáta a může mít, cokoli se jí zachce, třeba i "ochočenýho krokodýla, co se umí vykadit do odpadkovýho koše". Její otec Herodes, který je na svoji dceru eroticky fixovaný, je ochoten jí splnit jakékoli přání. Jediný, koho nedokáže Salome oslnit svým bohatstvím, je bezdomovec Jochanaan, který má apokalyptické halucinace a ze zahrady boháčova domu vykřikuje citace z Bible. Salome si z úchylného rozmaru přeje „líbání“ s bezdomovcem, je však odmítnuta. Jako odplatu si proto přeje k narozeninám Jochanaanovu hlavu – takový dárek jí na narozeninové party budou všichni kamarádi závidět. Otec se nejprve zdráhá, pak dceři, která ho sexuálně dráždí, vyhoví. Nicméně snad hnán špatným svědomím nakonec dceru umlátí. V epilogu tak mohou oba milenci v nebi pokuřovat marihuanu a říkat si: "Jsme mrtví, to je tak cool...".

Hra, která byla uvedena v pražském A Studiu Rubín v květnu 2009, je „divokým, punkově undergroundovým výkřikem s výraznými prvky současné, otevřeně "drsné" estetiky. V maximální míře využívá jazyk i situace k vykreslení extrémní odosobněnosti a zvrhlosti zbohatlické polistopadové generace X a jejích dětí.“ (V. Hulec).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz