Kdokoli

Titul v originále: Everyman

Žánr: hra, moralita
Překladatel: Ivana Dorovská
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 4

Goran Stefanowski (Makedonie)
KDOKOLI (EVERYMAN)
přeložila Ivana Dorovská
3 m, 4 ž
antimoralita

Drama Kdokoli (2002) odkazuje již svým názvem i podtitulem ke středověké moralitě Everyman. A paralela samozřejmě pokračuje i dále v tématu.
I Stefanovského hrou prochází ústřední postava Smrti; tentokrát v podobě tajemné cizinky Anastázie. „Kdokoli" , tedy každý člověk, který je Smrtí předvolán k Božímu soudu, je tu zastoupen hned šesti postavami - tři muži a tři ženy, šest rozdílných povah a přístupů k životu i ke smrti.
Těchto šest mladých Angličanů se v rámci nepovedené dovolené ve Španělsku dostává do zapadlého horského hotýlku, kde se jich ujímá podivná průvodkyně Anastázie. Ta se v samém začátku představí divákům jako Smrt, která přišla „ukázat těm nadutým smrtelníkům, kdo je tady pánem". Jenže současný „kdokoli" se smrtí nepočítá, zkrátka ji vůbec nebere v potaz, ani když se mu přímo staví do cesty. Úspěšný a protřelý Ray je příliš zaneprázdněný, než aby našel ve svém diáři místo na smrt. Vicky posedlá údržbou své tělesné schránky nejenže nemá v úmyslu zemřít, ale dokonce ani zestárnout. Jo rezignovala na všechno - dokonce i na smrt. Vášnivá Helen je příliš uchvácená rozkoší a smrt si nepřipouští, bulimik Tim má se smrtí smlouvu, pohrává si s ní. A Ken jí dá do držky, jestli si pro něj přijde. Jakou duši může Anastázie vyrvat takovým bezduchým nádobám? Když se jim představí, vysmějí se jí. Když jim pohrozí, vzbouří se proti ní.
Ukazuje se, že i Anastázie má svůj vlastní příběh, má svou chvíli, kdy stála na vrcholu „nádherná a slavná" ve zlaté Konstantinopoli, když všechno kolem bylo svaté a zbožné. Dnes je unavená, osamělá a nešťastná. Naštěstí jí každý z šesti mladých přátel umí poradit, jak být dneska v pohodě, fit a nad věcí. A to je přece život, který si musí užít i Smrt...
Goran Stefanovski (1952) je jedním z nejznámějších makedonských dramatiků. V současnosti žije a tvoří ve Velké Británii. Drama Kdokoli, které již sklidilo úspěch mj. v Bělehradě, v Londýně a Makedonii, ukazuje na paralele se středověkou moralitou alarmující změny hodnot i uvažování, které s sebou „pokrok doby" přinesl, a dává prostor k úvaze, jak dnes nakládat s vlastní duší.

Hru uvede jako scénické čtení v rámci site specific projektu brněnské divadlo Feste v rámci festivalu nových her z bývalé Jugoslávie YOUGO! na podzim 2011.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz