Kicking a Dead Horse

Titul v originále: Kicking a Dead Horse

Žánr: monodrama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1

Sam Shepard (USA)
KICKING A DEAD HORSE (MLÁCENÍ PRÁZDNÉ SLÁMY)
1 m
monodrama

Asi každého, kdo si přečte monodrama Kicking the Dead Horse, napadne souvislost s Beckettovým Čekáním na Godota. Tyto dva text se podobají jako rodné sestry.
Uprostřed pustiny leží mrtvý kůň. Vedle něj bezradný jezdec, Hobart Struther. Místo - západní území USA, čas - začátek minulého století. Tradice amerického západu má v díle Sama Sheparda, rodáka z Illinois, své pevné místo. U nás jej známe např. z her Simpatiko (divadlo V Řeznické), Pohřbené dítě (Aréna Ostrava, Švandovo divadlo na Smíchově) nebo z Láskou posedlí (divadlo Ungelt).
Hobart nechce koně jen tak opustit a rád by ho pohřbil nebo hodil do jámy, ale nedaří se mu to. Hobart mluví sám k sobě, vzpomíná na časy, kdy pohádkově zbohatl tím, že za pakatel vykupovat obrazy, které měli doma lidé na půdách, a obratem je prodával galeriím s několikanásobným ziskem. S láskou a obdivem pěje ódy na svou ženu.Vzteká se na koně, který ho nechal na holičkách, a zároveň si přiznává, že ho asi nakrmil vadným obilím, takže je svojí situaci vlastně sám na vině. Rozhoduje se, zda sám vyrazí na cestu, to už je tu ale noc, a tak si postaví stan. Ráno se znovu snaží odklidit mrtvolu do jámy. Podaří se mu to, ale sám do ní spadne. Z hloubky se ozývá jeho bezstarostný zpěv.
V mrtvole koně zámořská kritika jednohlasně viděla symbol Ameriky, která se stala nepříjemným břemenem, selhala a teď nás nechává bezradně stát.
Určitým úskalím, ale na druhé straně i dramaturgickou výzvou jsou některé nepřenosné reálie. Zcela určitě jde o velkou příležitost pro vyzrálého herce.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz