Kid

Titul v originále: Kid

Autor: Chris O´Connell
Žánr: aktovka
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Chris O´Connel (Velká Británie)

KID (DÍTĚ)

2 m, 2 ž

Hra Kid v sobě z celé O'Connellovy trilogie nese nejvíce naděje. Oproti Raw nastal posun v mnoha směrech - hlavními hrdiny dramatu jsou pětadvacátníci, vzhledem ke své minulosti na ulici, na hranici zločinu (nebo za ní) výrazně zestárlejší.

Podivně žijící pár, Lee a Zoe, se přestěhoval do nového domu. Zoe čeká dítě, Lee se snaží rodinu uživit, nikoliv však „poctivou prací". Kontrastním prvkem v domácnosti je třináctiletá Bradley, Zoeina sestra prožívající léta revolty hledáním vlastní pohlavní identity, o to však navenek drsnější a nepřizpůsobivější.

Relativně poklidný život dvojice se dramaticky mění s příchodem K, kumpána z minulosti, který se vrací z vězení. Setkáním s K se vyhrocuje vztah Lea a Zoe: dívka si uvědomuje, že chce především porodit dítě a vychovat ho v lepším světě, než v jakém žila ona, zatímco Lee nemá sílu nic měnit, touží nadále žít „v pohodě". Uvědomění si životního zoufalství, v němž oba vězí v tak mladém věku, vedou Zoe k závěrečnému rozhodnutí: opouští Lea, který odmítá řešit jakékoli problémy.

Hra se zabývá tematikou přátelství, ale hlavně falešného přátelství postaveného na spojení ve zločinu - zároveň tu jde o nezakotvenost, nejistotu hodnot a nevyslovenou touhu po nich. O'Connel nedidakticky varuje - nedostatek lásky a pozornosti lidi poznamenává a ničí; a nárok na něj mají všichni.

Hra svou strukturou opět narušuje klasické kauzálně chronologické pojetí - v návratech do minulosti se odhaluje kriminální minulost K a osudy, které celé trojice kdysi sdílela. Tímto způsobem autor mimo jiné varuje: za své činy musíme nést následky.

Hra Kid byla poprvé (v předpremiéře) uvedena divadlem Theatre Absolute v koprodukci s Bělehradským divadlem 15. července 2003 v Belegrade Theatre Within a Theatre. Premiéra se odehrála v rámci edinburghského Fringe Festivalu v Pleasance Cavern. Režíroval ji Mark Babych.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz