Kill the Bugger!

Titul v originále:

Autor: Thomas Jonigk
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3

Thomas Jonigk (Německo)

KILL THE BUGGER! (ZABTE TOHO ŠMEJDA!)
3 m (více rolí)

životopisná hra o O. Wildeovi


"Kult estetična je pryč“ a „Kill the Bugger!“ – rozsudky a odsudky O. Wildea nepadly jenom u soudu, ale také od tehdejší moralizující společnosti. Za obcování s mladým prostitutem byl odsouzen k dvěma letům nucených prací v káznici, pár měsíců po uvedení jeho nejúspěšnějším divadelních her pro něj měla veřejnost už jen slova nenávisti. Nešlo jen o jeho sexuální orientaci – Wilde byl nekonvenční umělec a nesmiřitelný kritik a jako takový měl být ze „normální“ společnosti vyobcován.

Autor vytvořil na základě soudních protokolů (Oscar Wilde byl mnohokrát souzen za své volnomyšlenkářské chování spojené s jeho homosexualitou) a Wildeových textů bolestnou i humornou hru, zábavný, inteligentní a mnohovrstevnatý text o výtečném umělci, který byl svými současníky zapuzen až na dno společnosti.

Trojice herců vstupuje do více rolí (O. Wilde, cizinec, prostitut / služebná…), text je dle kritiky „sympatický, nekomplikovaný, bez patosu a zábavný. Satira a sarkasmus rámují komprimovaný dramatický obraz“. Světová premiéra tohoto životopisného projektu se konala 31.1.2015 v Staatstheater Wiesbaden v autorově režii.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz