Kindness

Titul v originále: Kindness

Autor: Adam Rapp
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Adam Rapp (USA)
KINDNESS (DOBROTA)
2 m, 2 ž

Matka se synem v hotýlku na Manhattanu. Přijeli někde ze středozápadu, aby si Maryanne naposledy užila velkoměsta. Umírá na rakovinu a přála si ještě jednou zajít v New Yorku na muzikál. Dennis s ní sice vážil dalekou cestu, ale aby protrpěl večer v divadle, tak hluboká jeho účast není. Proto s radostí přijme náhradní řešení, když se matce jako náhradní garde nabídne černošský řidič taxíku Herman. Maryanne se baví představou, co by tomu řekl Dennisův otec, který černochy nesnáší.
Matka odejde a Dennis se může flákat podle chuti. Najednou se ale v jeho hotelovém pokoji objeví neznámá dívka (Frances). Jedná poněkud agresivně a s radostí využívá své převahy nad překvapeným teenagerem. Při jejím dotazování vyjde najevo, jak Dennis trpí tím, že musí studovat vojenskou akademii a nejraději by utekl z domova. Pak se svěří i Frances. Říká, že zrovna utíká před svým ženatým milencem, kterého se rozhodla opustit. Protože nikdy nesplnil své sliby, připravila pro něj na rozloučenou kompromitující překvapení.
Dennis, zdá se, je Frances tak trochu fascinován. Ona má neustále navrch, ať už na Dennise útočí nebo hraje zraněnou milenku. Zdá se ale, že i z její strany nechybí sympatie. Dennis se pak svěří s i tajemstvím matčiny nemoci. Frances říká, že nejmilosrdnější je matku jejího trápení zbavit. Dennis prozradí, že někdy sám myslí na to, jak ji udusit polštářem a pak prostě odejít pryč ze svého života. Ze školy, kde se cítí ponižován, od umírající matky, která se ještě pořád snaží lapat po životě, a od otce gamblera, kterého už léta neviděl. Jako o vražedné zbrani se mluví o kladivu. To je od tohoto okamžiku divákovi stále na očích. Otázkou zůstává, jestli bude nebo nebude použito.
Maryanne a Herman se vracejí z divadla a zastihnou Frances a Dennise. Zprvu rozpačitá a z Maryanniny strany i nepřátelská atmosféra se postupně rozplyne, zvlášť zásluhou Hermana, který je laskavý a pozorný. Frances se ale rozloučí a odchází na vlak, jede prý začít nový život. Pryč od svého bohatého, ale ženatého milence. Herman se vrací s jídlem z fastfoodu a s novinou, že v patře nad nimi byl nalezen zavražděný muž. Z několika detailů je jasné, že šlo o muže, o kterém mluvila Frances. Není také pochyb, že to byla ona sama, kdo ji zbavil nemilého břemene. Maryanne se ale udělá zle a Herman se konečně dozví, že jí zbývá pár týdnů života. Pochopí, že musí odejít a slíbí, že se zastaví zítra. Nikdo ale neví, jestli to skutečně udělá. Odchází.
Matka se synem opět zústanou o samotě. Nemocí a rušným dnem vyčerpaná Maryanne jde spát. Jen Dennis zůstává vzhůru. Vezme do ruky kladivo, stojí nad spící matkou...a světlo zhasíná.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz