King Charles III.

Titul v originále:

Autor: Mike Bartlett
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 8 ženy 4

Mike Bartlett (Velká Británie)

KING CHARLES III. (KRÁL KAREL III.)

8 m, 4 ž

Královna je mrtva, ať žije král. Po celoživotní přípravě nastupuje na trůn princ Charles. Jak má vládnout v první polovině 21. století? Nová hra Mikea Bartletta, která zaznamenala v Londýně fenomenální úspěch i kontroverzní reakce se zabývá hypotetickou situací. Nový britský král by měl svým podpisem ztvrdit zákon, jímž se ve vyšším státním zájmu oklešťuje svoboda tisku. Jak se k tomu Charles, jenž má na paměti všechny tradice monarchie, ale i vlastní tragickou zkušenost s všetečností médií, postaví? Hra těží ze stylu i struktury shakespearovské historie s mnoha ozvuky dalších Bardových her. Většina dialogu je psána v blankversu, ale ve zcela moderním jazyce. Dojde i na komickou vedlejší zápletku (o tu se postará princ Harry, jak jinak, fajnšmekr ocení, jak mnoho má společného se svým jmenovcem ze shakespearovských Jindřichů IV.a V.) a dokonce na občasná zjevení nepostradatelného ducha.

Král Karel III. je obdivuhodná hra o věčné podstatě moci i jejích současných podobách. Premiéra se konala 3. dubna 2014 v londýnském divadle Almeida, odkud byla inscenace přenesena na West End do Wyndham´s Theatre. V řadě anket byla označena za hru roku 2014 (Guardian, Time Out, Daily Telegraph), v roce 2016 byla nominována na ceny Tony (inscenace na Broadwayi).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz