Kitty Flynn

Titul v originále: Kitty Flynn

Žánr: hra
Překladatel: Kateřina Pošová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 5 ženy 3

Kornel Hamvai (Maďarsko)

KITTY FLYN (KITTY FLYN)

z maďarštiny přeložila Kateřina Pošová

5 m, 3 ž

Majitelka sítě hotelů Mrs. Cox se hodlá provdat za ředitele jednoho ze svých hotelů v Londýně (jí léta oddaného ctitele) Chichestera. Mrs. Cox je vdovou po jednom z největších gangsterů a potřebuje někoho, kdo bude svým jménem krýt všechny protizákonné operace - pro toto má být zneužit právě Chichester. Ani jeho zájem však nepramení z čisté lásky - výše konta Mrs. Coxové je přece jenom nepřehlédnutelná. Ve skutečnosti je Chichester snad zamilován do sestry své nastávající - Sophie. Ta je však mnohem více závislá na opiu a sní o tom, že jednoho dne napíše román (prozatímní námět je ovšem naprosto kýčovitý).

O slabostech svých nadřízených dobře ví pokojská Kitty, která erotickými hrátkami „obveselovala" nejen nebožtíka Coxe, ale nyní i Chichestera, který se za bývalého pana šéfa převléká. Navíc Kitty sní o velkém světě, a tak láska Tobiase - chudého, ale snaživého vynálezce - je pro ni málo. Tobias má nyní v plánu zkonstruovat převratný vynález - jezdící schody. Ovšem díky jeho předchozím pokusům o převratné vynálezy (např. zvedač klobouků k pokynutí apod.) ho nikdo nebere vážně, natož aby mu poskytl finanční podporu.

Do ruchu svatebních příprav přijíždějí dva proslulí lupiči z Ameriky - Adam a Charley. Mají jednání s Mrs. Cox i s Chichesterem. Známí zločinci ovšem vystupují pod krycími jmény a tak je detektiv Short, který na ně v hotelu odhodlaně čeká, nepozná. Adam a Charley jsou nerozlučná dvojice, dokonale se doplňují. Nyní však zjistili, že jejich spojenectví je u konce - z tohoto hotelu může odejít živý pouze jeden. Tím vyřeší jednou provždy strach z toho, že se jeden z nich toho druhého zbaví. Dohodnou se, že naleznou svého soudce. Ten sám zvolí, který z nich má zůstat na živu. Vyberou Kitty.

Adam i Charley berou (postupně) Kitty do velkého světa - kasino, opera. Kitty je jako omámená. Charley by si ji rád vzal a začal nový život. Říká jí pravdu o její úloze v „soudním řízení". Oproti tomu Adam hraje mnohem důmyslnější hru; tvrdí Kitty, že Charley je zákeřný, on sám by mu nikdy neublížil atd. Kitty nakonec zabije Charleyho, který chce zaútočit na Adama. Detektiv Short jako již několikrát před tím urputně hledá vraha a rád uvěří, že je jím Tobias. Toho obviní z vraždy právě Adam a jako velmi věrohodný motiv udá žárlivost. Kitty mlčí. Tobias bude souzen za vraždu. Kitty hodlá odejít s Adamem. Ten ji však odmítá a říká, že má být ráda za ty dva dny života ve velkém světě a za to, že nepůjde sedět za vraždu. Její sny se rozplynuly. Sophie zůstává se svým opiem na pomezí šílenství, ke kterému jí pomáhají i ostatní, neboť jí ve chvíli, kdy se na ni potřebovali vymluvit, tvrdili, že se náměsíčná prochází po střechách. Svatba Mrs. Cox a Chichestera je za dveřmi.

V parodii na gangsterské filmy meziválečného období si autor pohrává s klasickými situacemi tohoto žánru, dovedenými ovšem do krajnosti, a tak nastává kolotoč spletitých zmatků, lží, převleků a využívání slabosti druhých. Text skýtá možnosti pro vyhraněnou hereckou stylizaci - situační i pohybovou. Bude jistě vděčným diváckým titulem díky své zábavnosti i důmyslnosti (která skýtá řadu možností i pro inscenátora).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz