Klozet pro služebnictvo

Titul v originále: Cselédklozett

Žánr: aktovka
Překladatel: Ana Okrouhlá
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2

Katalin Thuróczy (Maďarsko)

KLOZET PRO SLUŽEBNICTVO (CSELÉDKLOZETT)

z maďarštiny přeložila Ana Okrouhlá

2 m

Děj této aktovky se odehrává na neobvyklém místě - na opuštěných toaletách pro služebnictvo v jednom činžáku. Interiér je tvořen olysalou matrací a řadou toalet s dveřmi, jejichž otevírání během hry nabídne bezpočet překvapení. Svoji roli hraje též opečovávaná rostlina - fazole.

Již od počátku je jasné, že půjde o setkání a konflikt dvou společenských loserů. Mladý vnikne vprostřed noci na toalety za účelem přespání nevěda, že se jedná o bydliště Starého, který zde právě spí. Začíná boj o matraci a agresivně se stupňuje počáteční nenávist - Starý brání svůj „byt" jako jediné své útočiště před světem, který ho neuznává. Mladý (ve středních letech) naopak považuje tento prostor za veřejný a egoisticky se snaží Starému uzmout místo ke spánku. V jednom okamžiku zamkne zvenku Starého, aby se ale ukázalo, že šel sehnat pro oba jídlo a alkohol. Opilost oba muže sbližuje, přesto se rýsují rozdílné povahy - Starší je rezignovaný „houmlesák", který se za něj ale nepovažuje, je to vzdělaný člověk, který si potrpí na etiketu a který se zřejmě během času dostal až na dno společenského žebříčku. Mladý je dekadentní cynik, který v nic nevěří a jehož život nemá směr. Zatímco Starý žehrá na minulost, Mladý na marnou budoucnost. Typicky obsahově prázdné, ale formálně bohaté opilecké hovory gradují, dojde i na metafyzická, fyzikální, kulturní i filozofická témata. V pokročilé opici to již vypadá na osudové setkání bývalého učitele a jeho studenta, vzápětí se ale ukáže, že šlo o omyl. Namol opilí druhové končí svůj dialog ve sklepě maďarského domu kritikou nic nechápající Evropy.

Autorka nabízí netradiční konec - šest verzí nečekané pointy.

Jde o příležitost pro herce staršího a středního či mladšího věku, kteří si chtějí z nadhledem zahrát opilé, přesto dojemné životní ztroskotance.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz