Kniha velkého Barda

Titul v originále: The Book of Will

Autor: Lauren Gunderson
Žánr: hra, komedie, hra historická
Překladatel: Zdeněk Bartoš
Jazyk: čeština
Postavy: muži 7 ženy 3

KNIHA VELKÉHO BARDA (The Book of Will)

historická hra

Od Shakespearovy smrti uplynuly tři roky. Mnoho jeho her dál žije, ale vlastním životem („To be or not to be, I there´s the point.“). Willovi přátelé z divadla (a divadelní hospody Globe Tap House) vědí, že pokud může někdo geniální dílo zachránit, jsou to jedině oni.

Autorka líčí svoji verzi událostí, které vedly k publikování Prvního folia, bez něhož by se mnohé Shakespearovy texty vůbec nedochovaly, nebo by byly známy pouze z přibližných zápisů v jiných vydáních, jak je dovolovala doba, která neznala autorská práva. Práce na sebrání všech her, jejich editace a souborné vydání nejdřív vypadají jako nemožné, vzhledem k omezených písemných zdrojům a ještě omezenějším zdrojům finančním. Práce na sebrání spisů je složitým zápasem s pamětí a vlastní smrtelností a s bezskrupulózním vydavatelem, který zbohatl na vydání „pirátských“ kopií. Díky nadšení pro věc, houževnatosti a přátelské pospolitosti, vedeni obdivem k dílu mrtvého přítele nakonec získají i velkolepou předmluvu Shakespearova soka Bena Johnsona a jedinečná kniha nakonec spatří světlo světa.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz